+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Boşaltım sistemi ile diğer sistemler arasındaki ilişkiyi açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Boşaltım sistemi ile diğer sistemler arasındaki ilişkiyi açıklayınız
  Boşaltım sistemi ile diğer sistemler arasındaki ilişkiyi açıklayınız 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Boşaltım sistemi ile diğer sistemler arasındaki ilişkiyi açıklayınız
  Boşaltım sistemi ile diğer sistemler arasındaki ilişkiyi açıklayınız hakkında bilgi
  Böbreklerin çalışmasını otonom sinirler kontrol eder.Sinir sistemi, endokrin sistemi, dolaşım sistemi ve boşaltım sisteminin uyumlu çalışması ile homeostasin sağlanır.

  Kandaki osmotik basınç değişimi hipotalamusu uyarır.Hipofizden vasopressin hormonu salgılanaraksu dengesini sağlar.Böbrek üstü bezinden salgılanan aldosteron da mineral dengesini sağlar.İdrar kesesinin dolması sinirsel uyarılara neden olur.Beyinden gelen impulslarla idrar kesesindeki kapak açılır, idrar vücuttan dışarı atılır.

  Böbrekler, bel omurlarının iki tarafına tutunur.İskelet sistemi böbreklere tutunma ve bağlanma yüzeyi oluşturur.Böbreklerin etrafındaki yağ dokusuda dış etmenlere karşı korunmayı sağlar.

  Böbrekler kanın pH sabitliğini sağladığından dolaşım sistemi ile doğrudan ilişkisi vardır.

  Ayrıca boşaltım sisteminde derininde büyük önemi vardır.Deri yoluyla atılan terin bileşimi de seyreltik idrara benzer.Ter; daha çok su olmak üzere az miktarda tuzlar, üre, ürik asit gibi maddeleri içerir.
+ Yorum Gönder