+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda lazer toner nasıl doldurulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  lazer toner nasıl doldurulur
  lazer toner nasıl doldurulur 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  lazer toner nasıl doldurulur

  En kolay şekilde lazer yazıcı toneri doldurmak için öncelikle toner satın almanız gerekir. Toner, içinde toz şeklinde (bir nevi kömür tozu denebilir) yazıcı mürekkebi barındıran plastik şişelerde satılmakta. Kırmızı, mavi ve sarı vs. diğer renkler içinde aynı şekilde renkli lazer yazıcı tonerleri bulunuyor. Görebildiğimiz kadarı ile en ucuz lazer yazıcı toneri gittigidiyor.com’da satılmakta. 30-40 TL civarında bir fiyata size 5-10 dolum yetecek düzeyde yazıcı toneri satın almanız mümkün. İşçilik masrafınızı saymazsak bu sayfa başı yaklaşık 0,30 kuruş gibi bir baskı fiyatı demektir. Normal maliyetin 10′da biri nerede ise. Peki lazer yazıcı toneri nasıl doldurulur?  Aslında toner satın alırken satıcılar size yazıcı modelinize göre nasıl toner değiştireceğinizi anlatan bilgileri de göndermekteler. Bu nedenle şu aşamada bu bilgiler size lazım değil. Ancak ana hatları ile bahsedersek eğer lazer yazıcınız temiz durumda ise tonerin yan tarafında bulunan plastik bir kapağı çıkarıp resimde gözüktüğü gibi toz şeklindeki toneri aktarmanız yeterli. Dolum işlemi esnasında yazıcı tonerine tozlar girerken havanın çıkması gerektiğini hatırlatalım. Bu arada tozların bir miktar havaya karışması normal. O nedenle temizlik derdi olmayan bir mekanı tercih etmeniz ve plastik eldivenler ile ellerinizi kirden korumanız önerilir.

  Eğer yazıcınız toner az kaldı şeklinde uyarı vermişse, toner kartuşunun etrafında siyah tozları görmeniz olasıdır. Bu durumda toneri temizlemeden dolum yapmak kirli-çizikli çıktılar almanıza yol açabilir. Bu nedenle toneri doldurmadan önce içini açıp drum denen açık yeşil veya mavi kısmın temizlenmesi gerekir. Hafif nemli bez veya mikro fiber bez gibi bir malzeme ile yapılacak temizlik için öncelikle tonerin içini açmanız gerekir. Aşama aşama tonerin sökülüp takılması talimatlarını size toner aldığınız yer tarafından gönderilmesini temin etmelisiniz. Toneri söküp takmak ilk kez uğraştığınızda bir miktar zahmetlidir. Ancak edineceğiniz tecrübe ve alacağınız zevk sonrasında bir sonraki seferde tonerin vidalarını sökmek, içerideki çarkları sırasıyla söküp takmak çok da zor gelmeyecektir. Sizlere kabaca tavsiyemiz tonerin parçalarını nazikçe çizmeden sökmeniz ve zorlamadan takmanızdır.

  HP, Brother, Samsung, Lexmark, Canon, Xerox, Epson, OKI gibi lazer yazıcı üreticileri tonerlerinin satılmasını garanti altına almak için bazı yazılımsal ve donanımsal önlemler ile doldurulan tonerlerin çalışmasını engellemektedirler. Söz konusu engellemeyi aşmak için yazıcının yazılımını güncellememeniz gerekir. Bundan başka, yazıcının toner kullanım bilgisinin sıfırlanması (resetleme) işlemi sonrasında, doldurulan toneri kullanabilirsiniz. Resetleme için bazı yazılımsal işlemler veya reset işi yapan bir chip size satıcı tarafından iletilmelidir. Bu konuyu da unutmamanız menfaatinize.

  Umarız sizlere lazer yazıcı toneri nasıl doldurulur ve toner dolum fiyatları konusunda işinize yarayacak bilgiler vermişizdir. Daha detay bilgi için gg satıcıları ile irtibata geçebilirsiniz.
  .

+ Yorum Gönder