+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı nasıl doldurulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı nasıl doldurulur








  maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı nasıl doldurulur







 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye





  maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı nasıl doldurulur

  maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı nasıl doldurulur

  Kaza tespit tutanağı yalnız maddi hasarla sonuçlanan kazalardan sonra kazaya karışan diğer sürücü veya sürücülerle kazanın oluş şeklinin tutanak ile tespitinde anlaştığınız taktirde doldurulacaktır. Doldurulan form bütün sürücüler tarafından imzalanacak ve bütün sürücülerin:
  •Ehliyet fotokopisi
  •Ruhsat fotokopisi
  •Trafik sigortası poliçesi fotokopisi forma eklenecektir.

  Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur ?

  1 Nolu Kutuya Kaza Tarihi ve Saati yazılır

  2 Nolu Kutuya Kaza yeri il ilçe mahalle sokak olarak yazılır ( 10 Nolu kutuyu doldururken burada yazan kazanın oluş yeri (mahalle, cadde yada sokak olarak ), Kaza taslağında belirtilecektir )

  3 Nolu Kutuya varsa Görgü tanıkları bilgileri yazılacaktır.

  4,5 ve 6 Nolu Kutuya kazaya karışan araçların sürücü, araç ve trafik sigortası bilgileri yazılacaktır. A aracı ve B aracı olarak 2 sütundan oluşmaktadır. 6 Nolu kutuyu doldurulurken Trafik Poliçe numaralarının doğru ve okunaklı olmasına dikkat edilmelidir.

  7 Nolu Kutuya kural ihlalini yaparak kazaya neden olan aracın, yaptığı ihlal şablonda var ise aracının bilgilerinin yazıldığı harf koduna X işareti konulacaktır.

  8 Nolu Kutuya kazaya yurtdışı plakalı karışmış ise trafik sigortası yerine geçen Green Card ( Yeşil Kart ) bilgileri yazılacaktır.

  9 Nolu Kutuya araçların boyutlarına uygun çizim seçilerek ( motor, otomobil, kamyon ) çarpışma noktaları A ve B araçları için ok işaretleriyle gösterilecektir.

  10 Nolu Kutuya çarpışma yerinin taslağı çizilecek, kaza oluş yeri mahalle, cadde yada sokak olarak taslakta gösterilerek, aracların harf kodları ve araçların seyehat istikametleri belirtilecektir.

  11 Nolu Kutuya A ve B araçlarının sürücülerinin kazanın oluşu şeklindeki görüşü yazılacaktır. Kazanın oluş biçimi ne kadar iyi anlatılırsa suç oranlarıda o derece iyi belirlenebilmektedir. ( Kaza yerinin fotoğraflarının çekilmesi bu aşamada büyük önem taşımaktadır. Araçların kazadan hemen sonra fotoğraflarının çekilmesi suç oranı belirleme heyetinin daha kesin karar verebilmesini sağlayacaktır. )

  12 Nolu Kutuya A ve B araçlarının sürücüleri imza atacaktır. İmzasız tutanaklar hiçbir şekilde kabul edilmemektedir. Birden fazla aracın karıştığı kazalarda doldurulan her tutanağa bütün sürücüler imza atacaktır.

  Eğer tutanak fotokopi ile çoğaltılacak ise her fotokopi sürücüler tarafından imzalanacaktır.

  İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla tutanak kullanılabilir. Bu durumda doldurulan bütün tutanaklar bütün sürücüler tarafından imzalanmalıdır. Tutanakların alt tarafındaki boşluklar imza için kullanılabilir.

  Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı hakkında bilgi için tıklayınız.(Tutanağı Kim Tutacak Animasyonlu Anlatım )

  Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı ( PDF Formatındaki Form Her Araçta Bulunmalı )


  Aşağıdaki durumlarda bu tutanak DOLDURULMAYACAKTIR. Bu durumlarda 155 veya kaza mahalli Jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber veriniz.
  •Sürücü belgesiz motorlu araç kullanıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanıyorsa,
  •Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
  •Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
  •Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumuna ait ise,
  •Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
  •Trafik kazasında sadece 3. kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
  •Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise,
  •Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa. ( Kaza tespit tutanağı tutulması halinde kazadan bir kaç saat sonra ortaya çıkan sağlık problemlerinin tedavi masrafları trafik sigortası tarafından karşılanmayacaktır.) Örneğin; kazadan 5 saat sonra şiddetli boyun ağrısıyla hastaneye giden bir kişinin geçirdiği trafik kazasını anlatarak tedavi olmak istemesi halinde tedavi masrafları trafik poliçesinden karşılanması gerekirken Kaza Tespit Tutanağının doldurulduğu hallerde tedavi masrafı ödenmeyecektir. Bu durumda Polis yada Jandarmanın tuttuğu yaralanmalı trafik kazası zabıtı gerekmektedir. Kazadan birkaç saat sonra çıkabilecek sağlık sorunları şüpheniz varsa bu tutanağı doldurmayınız.




+ Yorum Gönder