+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Edebiyatın sosyal ve siyasi hayatla ilişkisini örneklerle açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Edebiyatın sosyal ve siyasi hayatla ilişkisini örneklerle açıklayınız
  Edebiyatın sosyal ve siyasi hayatla ilişkisini örneklerle açıklayınız 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Edebiyatın sosyal ve siyasi hayatla ilişkisini örneklerle açıklayınız


  Edebiyatın sosyal ve siyasi hayatla ilişkisi

  Edebiyat ile sosyal hayat arasında ciddi bir bağ vardır.Sosyal ve siyasi hayat edebiyatın adeta besin kaynağıdır.Edebiyatçılar yaşadıkları sosyal ve siyasi düzende ortaya çıkan aksaklıkları edebi bir hale getirmeleri toplumun nabzını tutup bunu en iyi şekilde yansıtmaları beklenen birşeydir.Dönemin siyasi koşullarından zorluklarından ya da aksaklıklarından beslenen edebiyatçı bunu kendi uslubuyla edebileştirerek bizlere sunar.

  Edebiyat düşünce hayatının vazgeçilmezidir. Düşünün ki düşüncesini açıklayacak birisi edebiyatı kullanmasın. Bu mümkün değildir.
  Edebi eserlerin konusu siyasi ve sosyal hayatı da kapsar. Yazarlar dönemin siyasi ve sosyal hayatını eserine konu edinebilir.
  Demekki edebi eserler dönemin düşünce, sosyal ve siyasi hayatını yansıtır.insanların o dönemdeki yaşayışlarını, bulundukları durumu bizlere yansıtır.örneğin;kemal tahir in “esir şehrin insanları” adlı kitabı 1. dünya savaşında aydınların umutsuz koşullar altında,çıkplak elleriyle savaşı nasıl üstlendiklerini anlatan bir romandır.
  işte bunun gibi geçmişi anlatan romanlar,belgeler, resimler,heykeller edebiyat ın sosyal düşünce,siyasi hayatla ilişkisi olduğunun kanıtıdır.
+ Yorum Gönder