+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Temizlik nedir açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Temizlik nedir açıklayınız
  Temizlik nedir açıklayınız. Temizlik nasıl yapılır temizlik yapılmadığı takdirde ne gibi sorunlar ile karşılaşılabilir bana temizlik konusunda acil bilgi gerekiyor bana temizlik konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Temizlik nedir açıklayınız

  Temizlik nedir


  Temizlik nedir in en güzel tanımı şu şekilde yapılabilir; Sağlığa zarar verecek, her ortamlardan korunmak için yapılacak, uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır.

  Her kişi ya da her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir.

  Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır.

  Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır.

  Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir.

  Modern toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.
  Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.

  Temizlik - Hijyen - Bakım – Dezenfeksiyon

  Gözle görülmeyen mikroorganizmaların hayatımız üzerinde oluşturduğu tehditleri bilmek ve farklı yolarla insan vücuduna transferini önlemek modern ve sağlıklı hayatın bir zorunluluğu olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Hijyen, iyi eğitilmiş personeller tarafından uygulanabilen bilimsel bir yaklaşım olarak algılanmalı ve son derece ciddiyetle uygulanmalıdır, iyi temizlik, kaliteli servis, uygun yaşam ve iş alanları oluşturma, müşteri memnuniyeti için ne kadar önemli ise, yüksek hijyen sağlanmış ortamlarda bu hizmetleri devam ettirebilmek bir o kadar önemlidir.

  Hijyenik temizlik ve bakım işlemleri, genel bilgi, yüzey ve uygulama bilgileri ve bina kullanıcılarına temiz ve hijyenik ortamlar sağlanması amacını taşımaktadır.

  Binaların kullanım amacını uzun süre sürdürebilmesi için "Temizlik" ile beraber "Bakım" kavramının da gözden kaçırılmaması gerekir. Temizliğin genel bir tanımını yapmak gerekirse "yüzeylere mekanik veya kimyasal olarak zarar veren ve estetik görünümü bozan her tür olgunun uzaklaştırılması işlemidir." Bu işlemlerin uygulandığı her tür malzeme "yüzey" olarak adlandırılmaktadır.

  Bakım ise, temizliği kolaylaştırmak; yüzeylere güzel bir görünüm sağlamak, mekanik ve kimyasal etkilerden korumak amacıyla yapılan uygulamalardır.

  Temizlik işlemleri ile kir ve artıkların gözle görülenleri uzaklaştırılırken, gözle görülmeyen mikro organizmaların uzaklaştırılması her zaman mümkün olmamaktadır. Bunu sağlayabilmek için dezenfeksiyon işlemleri gerekir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Temizlik dikkat edilmesi gereken bir konudur. İnsanlar her sabah kalktıklarında mutlaka ellerini yüzünü yıkamalı ve dişlerini fırçalamaya dikkat etmeliler. Haftada en az iki defa banyo yapılmalı ve sağlığa gerekli özen gösterilmelidir. Temizliğe gerekli özen gösterilmezse insanlar bakterilerin üremesi nedeni ile hasta olurlar.
+ Yorum Gönder