+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Adalet kavramını açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adalet kavramını açıklayınız
  Adalet kavramını açıklayınız 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Adalet kavramını açıklayınız

  Adalet kavramı hakkında

  Adalet, genel olarak herkes tarafından bilinmekte olan bir kavramdır. Peki, bu kavramın tam olarak anlamını bilen var mıdır? Öyle ki; Adalet, en temel anlamı ile, hukuki açıdan koyulmuş kurallara uygunluğu temsil eden, bu uygunluğu anlatan bir kelime olmaktadır.
  Öyle ki; genel olarak adalet, her ülke de din ile içli dışlı olmuştur ve bu nedenle; genel anlamda tartışma konusu dahi olmuştur. Ayrıca; adalet kelimesini ve içeriğini de tarih boyunca bir çok filozof ele almış ve işlemeye çalışmıştır. Bunun sonucunda ise; birden fazla durum ve çıkarım oluşmuştur. Bu aşama da ise; Adalet, en kısa anlamı ile; hukuki açıdan koyulmuş kuralların en uygun ve eşit bir biçimde işlenmesi, uygulanması anlamına gelmektedir. Eğer,hukuk kuralları herkese eşit olarak yansıyor ve herkes eşit ise adaletten bahsetmek mümkündür ki günümüz içerisinde bu adalet kavramı; sosyal adaleti de kapsamış bir durumdadır.

  Sosyal adalet ise; kişilerin ekonomik, sağlık, sosyal ve benzeri açılardan da eşit bir biçimde yaşamasını ve tüm bu durumlardan eşit bir biçimde yararlanmasını sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder