+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Ankara savaşını açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ankara savaşını açıklayınız
  Ankara savaşını açıklayınız Ankara savaşı hangi tarihler arasında hangi devletler arasında olmuştur savaş nasıl sonuçlanmıştır ban bu konuda bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum.Acil bilgi verebilirseniz sevinirim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Ankara savaşını açıklayınız


  Ankara savaşı hakkında


  Ankara Muharebesi, (1402) Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ile Timur arasında, Ankara'nın Çubuk Ovası'nda yapılan bir muharebedir. Geç Orta Çağ tarihinin en kanlı çarpışmalarından olan ve Osmanlıların yenilgisiyle sonuçlanan Ankara Muharebesi, Osmanlı Devleti'nin parçalanmasına ve Fetret Devri (1402-1413) olarak bilinen bir iktidar boşluğu döneminin yaşanmasına yol açmıştır.

  Osman Gazi ve Orhan Gazi ile I. Murad'ın inşa ettikleri devlet, daha çok Balkanlar'da genişlediği gibi, henüz gevşek vâsallık bağlarına dayanıyordu. Bu dönemde Osmanlılar özellikle Anadolu'da hızlı ve kesin ilhaklara girişmişlerdi; aradaki çatışmalara karşın, Türk-İslam beylikleriyle daha yumuşak bir ilişkiyi gözetiyorlardı. Yıldırım Bayezid ise, İstanbul kuşatmasını sürdürürken, bir yandan da Anadolu birliğini sağlamak amacıyla çeşitli savaşlara girişti. Karamanlılara karşı kazanılan Akçay Muharebesi sonucu kazanılan zaferle (1398) Konya, Niğde, Karaman ve Develi Osmanlıların eline geçti; Sivas hükümdarı Kadı Burhaneddin'in öldürülmesiyle Sivas, Tokat, Kayseri ve Aksaray Osmanlı egemenliğine girdi (1399). Aynı yıl Memluk sultanı Berkuk'un ölümünden ve yerine çocuk yaştaki Nasıreddin Ferec'in geçmesinden yararlanan I. Bayezid, Malatya'yı Memluklerden aldı. Dulkadiroğullarının elinde bulunan Kahta, Divriği, Besni ve Darende kaleleri de Osmanlılara geçti. Osmanlı sınırları böylece Orta Fırat'a dayanmış oluyordu. Bütün bu fetihlerden sonra I. Bayezid, yenilgiye uğrayan yerel hanedanları tasfiyeye yönelerek, sıkı bir merkezi yapı kurmaya girişti. Bu amaçla Balkanlar'ın Hıristiyan prensliklerine ve aristokrasisine yaslanması ise, Türk beylerinin ve İslam ulemasının kendisine duyduğu tepkiyi artırıcı bir rol oynadı.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ankara savaşı 1402 yılında moğollar ile osmanlı devleti arasında olmuştur. Batıya doğru ilerlemeyi düşünen timur osmanlılar ile savaşmıştır ve güçlü olan moğol ordusu osmanlı ordusunu yenik düşürmüş ve osmanlı topraklarının parçalanmasına ve yeniden beylikler kurulmasına neden olmuştur.
+ Yorum Gönder