+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda mikroskobik canlı ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  mikroskobik canlı ne demektir
  mikroskobik canlı ne demektir. bunun dışında bana mikrosobik canlılar hakkında dagenel olarak ne gibi özelliklere sahip olduklarını ve ayrıca ne gibi önemleri olduğu hakkında da kısa kısa bilgiler verebilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  mikroskobik canlı ne demektir

  mikroskobik canlı ne demektir


  Mikroskobik (çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olup ancak mikroskop ile görülebilen) organizmaların genel adı.  Mikroorganizmalar çoğunlukla tek hücreli olsalar da çok hücreli örnekleri de mevcuttur. Halk arasında mikrop diye adlandırılan mikroorganizmalar, hücresel yapılı olanlar ve hücresel yapıda olmayanlar olmak üzere ikiye ayrılabilir.

  Hücresel yapıda olanlar Bakteriler, mantarlar, protistlerdir. Hücresel yapıda olmayanlar ise Virüsler, viroidler, prionlardır. Canlıların bilimsel sınıflandırması içinde çok çeşitli grupları içerdiği için genel geçer özellikler belirtmek zordur.

  Mikroorganizmaları inceleyen bilim dalına mikrobiyoloji denir.
  Mikrop terimi, ilim dünyasına ilk defa 1878′de Fransız cerrahı Charles Sédillot tarafından getirilmiştir. Sédillot, mikropların kendilerine has apayrı bir dünyası olduğunu savunmuştur. Mikrobiyoloji ilim dalı beş ana kısma ayrılmıştır:

  Viroloji, bakteriyoloji, protozooloji, algoloji ve mikoloji. Bunlara ilaveten moleküler ve hücresel biyoloji, biyokimya, fizyoloji, ekoloji, botanik ve zoolojiyle de yakından ilgilidir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Mikroskobik canlılar bilindiği gibi göz ile görülemeyecek kadar küçük olan ancak mikroskop yardımı ile görülebilen canlılardır. bunun dışında bu canlılar bilindiği gibi hem yararlı olanları hem de zararlı olan türleri de vardır.
+ Yorum Gönder


mikroskobik canlı ne demektir,  mikroskobik canlı nedir