+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Yerli malları haftasını anlatan yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Yerli malları haftasını anlatan yazı
  Yerli malları haftasını anlatan yazı paylaşabilir misiniz? Yerli malı haftasının kutlanmasındaki amaç. nedir bana yerli malları haftasının amaçları konusunda bilgi verebilir misiniz. Yerli malı kullanmak nasıl avantajlar sağlar bilgilendirirseniz sevinirim. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Yerli malları haftası yazı  Yerli Malı Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de tüm okullarda kutlanan özel haftadır. Resmi ismiyle “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak kutlanmaktadır.

  Hedefi, yerli mallarının tüketiminin artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi anlatılır. İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir.

  II. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla zamanın başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929′da yaptığı konuşmayla yerli malı kullanmanın ve tutumlu olmanın öneminden bahsetti. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaktadır. 1983 yılında adı Tutum, yatırım ve Türk malları haftası olarak değiştirilmiştir.

  Türkiye, cumhuriyet döneminde yeni savaştan çıkmış bir ülke idi. Ellerinde bir şeyleri kalmayan halk yoksulluk içerisinde yaşıyordu. Atatürk, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’ni topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde T.B.M.M.’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.

  Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yerli malı haftası 12 Aralık ile 18 Aralık arasında kutlanmaktadır. Yerli malı haftası ile yerli ürün kullanmaya teşvik sağlamak amaçlanmaktadır. Yerli malı kullanımı ülke ekonomisine olumlu yansıma yapacaktır. Yabancı ürünleri satın almamız paramızın yabancı ülkelere akmasına neden olacağı için mümkün olduğunca yerli mallı kullanmaya dikkat etmeliyiz.
+ Yorum Gönder