+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Neden Yerli Malları tüketmeliyiz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Neden Yerli Malları tüketmeliyiz
  Neden Yerli Malları tüketmeliyizsorusuna bana makul bir cevap verirmisiniz, ülkemizi kalkındırmak içinmi yoksa kaliteli olduğu içinmi ben bunu anlamadım lütfen detaylı bir şekilde yazarmısınız.. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Bizim diğer ülkelerden elbette ki çok büyük bir farkımız var. Bizler yıllarca dünyaya hükümdarlık yapmış milletin torunlarıyız. Tabii ki zorumuza gidecek yabancı sermayenin (markaların) ülkemizde cirit atması, tabii ki gücümüze gidecek kendi ülkemizde sömürge oluşumuz, özenti toplum oluşumuz. Bizler sıradan bir ülkenin insanları değiliz hanımlar, beyler. Bizler tarihte Çin seddini yaptıran güce sahip yüce bir milletin torunlarıyız.

  Ailemiz kadar önemli

  Her birimiz ailemizi nasıl düşünüyorsak, aile fertlerine nasıl bağlıysak, onların üzerine nasıl titriyorsak, ülkemizin sorunlarına da bu derecede duyarlı olmamız lazım. Ülkemiz adına yapılan çalışmaları desteklemeli, ülkemiz insanlarının ürettiği ve sunduğu hizmetleri Milli duygular içerisinde tercih etmeliyiz.

  Başarılıyız

  Öğretmenlerimiz, mühendislerimiz, bilim adamlarımız, sanatçılarımız, öğrencilerimiz, sporcularımız, akademisyenlerimiz, yöneticilerimiz, girişimcilerimiz ismini sayamadığımız alanlarda çok değerli ve başarılı insanımız, yerli markalarımız var bu ülke topraklarından yetişmiş. Dünyayı yöneten kurumların ve şirketlerin en tepesinde Türk insanlarımız var. Bilim alanında başarılı çalışmalarımız, öğrencilerimizin yurtdışında ki başarıları, turizmde dünyanın en iyi otelleri arasında Türk otellerinin olması, saymakla bitmez bu başarılar. Bu da bize gösteriyor ki her alanda başarılıyız, her alanda varız. Dünyayla rekabet ediyoruz hatta bir çok alanda öndeyiz. Tüketicilerimiz bu gerçeği görmeleri gerekmektedir. Yabancı markaların ürettiği ürün veya hizmetler ülkemizde de yerli girişimcilerimiz tarafından üretilmekte veya hizmet olarak sunulmakta. Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi küresel marka olan birçok şirket ve fon ülkemizde ki başarılı yerli firmalarımıza ortak olmaktadır, yerli firmalarımız başarılı işler çıkarmasa, başarılı olarak yönetilmese, küresel markalar ve fonlar ortak olurmuydu?

  Gerçekler

  İnanın yabancı marka diye aldığınız ürünlerin bir çoğu kendi ülkemizde imal edilmekte, onların yaptığı tek şeyi iyi biliyoruz kendi markalarını etiketlemeleri ve ülkemiz tüketicilerine satışa sunmaları hemde ne fiyatlara. Özetle, imalat bizden markalaşma yabancılardan. İnternetten yapacağınız kısa araştırmalarda bu konuda bir çok yorumun olduğunu bizzat bu işleri yapan kişilerden okuyabilirsiniz. Lütfen kısa bir araştırma yapın.

  Herşeyin üretimi, hizmeti var

  Ülkemizde hemen hemen herşeyin üretimi mevcut. Enerji alanında (şimdilik) dışarı bağımlıyız bir tek. Tarımdan elektroniğe, tıp alanından savunma sanayiine, bilim çalışmalarından inşaata, turizmden sanata, giyimden hizmete, lojistikten finansa, eğitimden spora, gıdadan yönetime, teknolojiden madene, ulaşımdan haberleşmeye… Her alanda başarılı olarak varız, başarılı insanlarımızın yönetimiyle.

  Üreten bir ülkeyiz, yerli markalarımız varken ülkemizin büyük tüketici pazarını niye yabancı markalara kaptıralım? Yerli malı ve önemi Milli bir konudur.

  Ne hallere düştük

  En güncel örnekleri verelim bilinçlenme adına, susuzluk yaz aylarında had safhada, niye? Emekli, memur maaşları, asgari ücret niye düşük?(Öğretmenlerimiz neden ek iş yapma gereği duyuyorlar?) Enerji niye pahalı? Elektrik, doğal gaz kesintileri neden yaşanıyor? Ve bildiğimiz çözüm bekleyen diğer sorunlar. Dışarı bağımlı, kendi ülkemizde ekonomik alanda sömürge olmamızdan kaynaklanıyor bütün bu sorunların kaynağı. Kendi öz kaynaklarımızı bile yabancı sermaye işletiyor, olacak şey değil.

  Herkese her kesime yansıyor bu işgallerin bedeli. Bu işgalde aslan payı biz bilinçsiz tüketicilerin.

  Her şeyin istediğimiz gibi olabilmesi için güçlü bir ekonomiye sahip olmamız gerekiyor. Ülkemizde ekonomi zincirinin en güçlü halkasıdır yerli malı kullanımı.

  Hep destek, tam destek

  Yerli markalarımızın kendi ülke insanlarından yeterince destek görmedikleri halde başarılarına bir bakın.

  İstediğimiz içeride önü açılan yerli sermayenin, dışarıda küresel markalara ortaklık veya satın alma girişimlerinde bulunarak küresel marka olmaları ve ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etmeleri.

  Ülkemizde üretimi olmayan bir ürün veya hizmetin olmaması durumunda, ithal ürün kullanabiliriz. Herşeyin üretimi hemde kalitelisi olduğuna göre yabancı markaları neden tercih etmekteyiz? Tamam bazı eksik kaldığımız yerler var bir anda hiçbirşey olmuyor, bizler tüketim tercihlerimizde yerli markalarımızı desteklersek ar-ge bütçelerine kaynak aktarımı fazlalaşacak, eksik ve zayıf olan yanları güçlenecektir.

  Bir hedefimiz var

  Dünyanın üretim motoru Türkiye

  Dünyadan etkilenen değil, dünyayı etkileyecek ekonomiye sahip bir Türkiye

  Ekonomik ve sosyal alanda güçlü bir Türkiye

  Gelişmiş ülkelerde yerli malı kullanımı

  Bugün yerli malı kullanmayı en fazla teşvik eden ülkeler en zengin ve gelişmiş ülkelerdir. okuyunuz

  Küresel markaların başarı sırrı

  Tek sırrı kendi bilinçli tüketicileri tarafından içeride önü açılmaları, destek görmeleri. Desteği yanına alan şirketler ar-ge bütçelerine daha fazla kaynak akışı sağlayarak, yeni ve ileriye dönük üretimler gerçekleştirmektedir. Dikkat ederseniz bir ürünün birçok kez yeni versiyonlarının çıkarılması ar-ge bütçelerinin büyüklüğü sayesinde olmuştur. Küresel markaların ar-ge bütçeleri her yıl artarak milyar dolarları bulmaktadır. Küresel markaların ilk piyasaya çıktığı zamanları hatırlayacak olursak, (Bugün bile) çok eksiklerinin olduğunu ve tüketiciler tarafından da eleştirilere maruz kaldığını göreceksiniz.

  Kısaca, yabancı markanın albenisine kapılıp, yabancı marka özentisi içerisinde olmamız yerli markalarımıza sırt dönmemiz ülkemiz ekonomisini zarara uğratmaktadır. Zarara uğratılan ekonomimiz ülkemizin sosyal alanlarında da gerilemesine neden olmaktadır. Şimdi farkında değiliz belki ama, ileri ki zamanlarda yerli malı öneminin geçte olsa farkına varacağız.

  Bizlerin amacı çok geç olmadan toplum olarak bu bilince sahip olmamızı sağlamak, birlikte hareket ederek, ülkemizde ekonomiyi yeniden yapılandırmak.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yerli malları hem kaliteli oldukları için hemde paramızın dışarıya akmasını önlemek için yerli mallı kullanmamız gerekir. Yerli malları yerine ne kadar çok yabancı mal tüketirsek o kadar ekonomisi zayıf ve cari açığı büyük bir ülke oluruz.
+ Yorum Gönder