+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Fiziksel değişim nedir örneklerle açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fiziksel değişim nedir örneklerle açıklayınız
  Fiziksel değişim nedir örneklerle açıklayınız 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fiziksel değişim nedir örneklerle açıklayınız

  Fiziksel değişim nedir

  Fiziksel değişim, maddelerin yapısı değişmeden sadece hal, biçim, şekil, dış görünüşünde meydana gelen değişimlere verilen isimdir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Yalnızca maddenin renk, şekil, büyüklük gibi özellikleri değişir. Diğer bir ifadeyle fiziksel değişim sonucunda maddenin kimliği değişmez. Kağıdın yırtılması,tebeşirin kırılması,mumun erimesi. kalemin kırılması, suyun buza dönüşmesi, çözünme olayı gibi değişiklikler fiziksel değişime örnektir. Fiziksel değişimin geri dönüşümü vardır. Tüm hal değişimleri fizikseldir.

  Bunun dışında, fiziksel değişime odundan talaş yapılması ya da kumaşın kesilmesi de örnek olarak verilebilir.Kimyasal olaylarda maddenin yapı taşı değişirken, fiziksel olaylarda sadece görünüm ve şekil değişir.Ayrıca bütün yırtılma olayları fizikseldir.(kimyasal değisim maddenin kimliğini tamamen degiştirir kağıdın yanması bir tepkime değildir).Çünkü kâğıt yanar
 3. Mesport
  Moderators
  Fiziksel değişim nedir?
  Maddelerin kimliğini değiştirmeden,sadece görünümünde meydana gelen değişikliklere fiziksel değişim denir. Örneğin bir cam bardağı kırdığımızda cam parçaları yinede cam özelliği taşır.

 4. Zeyneb
  Bayan Üye
  Fiziksel ve Kimyasal Değişim Nedir

  Bir maddeden yeni bir madde oluşması olayına kimyasal değişim adı verilmektedir. Mesela bir tahtadan, kaşık yaptığınız zaman bu bir fiziksel değişimdir çünkü tahta, özelliğini yitirmemiştir hala tahtadır. Sadece şekil, doku, işlev vb görsel ögeleri değişmiştir, atom veya moleküler düzeyde bir değişim ortada yoktur.

  Günlük hayatımızda sık sık karşımıza çıkan meslek gruplarının, işlerini yaptıkları sırada bir çok fiziksel ve kimyasal değişim yaptığını biliyor muydunuz?

  Kimyasal değişim ipuçları: renk değişimi, ısı , ışık, gaz açığa çıkması. Bir kimyasal reaksiyon sonucunda bunlar oluşuyorsa bu tepkime çok büyük ihtimalle bir kimyasal tepkimedir. Aşağıda kimyasal ve fiziksel değişimlere ait örnekler ve resimler bulunmaktadır:

  Örümceğin ağ örmesi, ateş böceklerinin ateş çıkarması birer kimyasal reaksiyondur.

  Isı alışverişiyle maddelerin hal değiştirmeleri fiziksel birer reaksiyondur. Yani maddelerin kimliklerinde bir değişim yoktur ancak görünümleri değişmiştir.


+ Yorum Gönder


fiziksel değişim nedir örneklerle açıklayınız,  fiziksel değişimi örneklerle açıklayınız