+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Fotosentezi açıklaması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fotosentezi açıklaması
  Fotosentezi açıklamasını yapabilir misiniz. bunun dışında bana fotosentez olayını tam olarak kimlerin yapabildiğini ayrıca fotosentezin ne gibi özelliklere sahip olduğu hakkında da bilgi verebilir misiniz. son olarak fotosentezi yapan organeller hakkında bilgi alabilir miyim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fotosentezi açıklaması

  Fotosentezi açıklaması hakkında bilgi
  Bitkiler organik maddelerle beslenmektedir. Tüm bitkiler kendi besinlerini kendileri üretirler. Bu organik maddeleri, üretmek için gerçekleştirdikleri işlemede “ FOTOSENTEZ” adı verilir.

  Fotosentez, bitkileri diğer canlılardan ayıran en önemli özelliktir. Fotosentez işlemi, bitkilerin yapraklarında bulunan “klorofil” adını verdiğimiz yeşil pigmentlerdir. Klorofil, bitkilerin güneş enerjisini emmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Çünkü, fotosentez olayının başlangıcı için, güneş enerjisine ihtiyaç duyulur.

  Bitki hücrelerini, insan ve hayvan hücrelerinden ayıran en büyük özellik ise, hücrelerin güneş enerjisini direk olarak kullanabilen yapıda olmasıdır. Bu hücreler sayesinde, bitkiler güneş enerjisini, besin enerjisine çevirirler ve kendi bünyelerinde depolarlar. Fotosentez olayının gerçekleşmesi için, ışık ve ısı temel şarttır. Bu yüzden hiçbir bitki ışık (güneş) olmadan yaşayamaz. Çünkü fotosentez yapamayacakları için, kendi besinlerini üretemezler.

  Güneş enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren bitkiler, bunu nişasta olarak depolarlar. Nişasta çok büyük bir enerji kaynağıdır. Ve bitkiler bu enerjiyi, büyümek ve gelişmek için kullanırlar.
  Fotosentez olayı kısaca şu şekilde formülize edilebilir;

  Güneş Enerjisi + Karbondioksit + Su = Glikoz (şeker)

  Buradan da açıkça anlaşılacağı gibi, Fotosentez olayı bitkiler için ne kadar gerekli ise, dünyada yaşayan tüm canlılar için o kadar gereklidir. Çünkü bitkiler, besin üretmek için karbondioksit kullanırlar.

  Yani bizim soluduğumuz havayı temizlerler. Evrende her şey inanılmaz bir zincir şeklinde birbirine bağlıdır. Ne insanlar bitkiler olmadan yaşayabilir, nede hayvanlar. Bitki yoksa, hayatta yoktur.

  Bu yüzden doğamızı sevelim ve daha güzel bir doğa için el ele savaşalım!
  Aşağıda gördüğünüz resimde fotosentez olayı çok güzel bir biçimde açıklanmıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Fotosentz bilindiği gibi protista alemnde yer alan bir kaç canlı ile tüm bitkilerin güneş ışığı yardımı ile gerçekleştirdiği solunum çeşididi. bunun dışında fotosentez bilindiği gibi sonucunda organik besin artı oksijen çıkan bir solunumduur.
+ Yorum Gönder


fotosentez açıklaması