+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Augustin Jean Fresnel hayatı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Augustin Jean Fresnel hayatı hakkında bilgi
  Augustin Jean Fresnel hayatı hakkında bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Augustin Jean Fresnel hayatı hakkında bilgi

  Augustin Jean Fresnel hakkında kısa bilgi


  Işığın çapraz hareketlerle ilerlediği fikrinden yola çıkarak 1815 yılında ışık hareketlerini inceledi. Işık dalgalarının hem uzunlamasına hem de enlemesine olmak üzere yatay ve dikey her düzlemde ayrıca her açıda hareket ettiklerini ileri sürdü.

  Fransız fizikçi Augustin Fresnel tarafından geliştirilen Fresnel Lensin en önemli özelliği ışık kaynağından değişik yönlerde gelen ışınları tek bir doğrultuda geçirmesidir. Bu sayede ışığın yönü kontrol altına alınmaktadır. İlk zamanlar bu buluş deniz fenerlerinde kullanıldı. Elektriğin olmadığı dönemlerde düşük ışık şiddeti veren lambalar fresnel mercekler sayesinde uzaklardan görülebilmekteydi.

  Bu lensin en önemli özelliği ışık kaynağından değişik yönlerde gelen ışınları tek bir doğrultuda geçirmesidir.

  Bu sayede ışığın yönü kontrol altına alınmaktadır. İlk zamanlar bu buluş deniz fenerlerinde kullanılmıştır. Elektriğin olmadığı dönemlerde düşük ışık şiddeti veren lambalar fresnel mercekler sayesinde uzaklardan görülebilmekteydi.

  Fresnel lensler daha sonra ışık veren bir çok kaynağın önünde kullanılmaya başlandı. Fenerler gaz lambaları fresnel lenslerden yapılmaya başlandı. Fresnel lenslerin ters kullanımında ışık kaynağından gelen ışığın bir noktada toplanması teorisiyle kullanım alanları arttı. Günümüzde kullanılan profesyonel projektörler fresnel lens kullanmaktadır. Frensel lensler günümüzde Televizyon ve Monitör gibi kaynaklardan gelen görüntüyü büyüterek dev ekran boyutlarında duvara veya perdeye yansıtmada dahil bir çok alanda kullanılmaktadır.
+ Yorum Gönder


augustin jean fresnel hayatı