+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Ernst Mach Hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ernst Mach Hakkında bilgi
  Ernst Mach Hakkında bilgi var ise kısaca alabilir miyimi. bunun dışında bana Ernst Machin ne gibi işle ile meşgul olan biri olduğunu ayrıca bana Ernst Machin tam olarak kaç yılında ve nerede dünyaya geldiği hakkında bilgiverebilir misiniz. 2. Asel
  Bayan Üye

  Ernst Mach Hakkında bilgi

  Ernst Mach Kimdir

  Ernst Mach (18 Şubat, 1838 – 19 Şubat, 1916) Avusturya-Çek kökenli fizikçi ve felsefeci.

  Aerodinamikte kullanılan "Mach sayısı", adını Ernst Mach'tan almıştır. Fransız fizikçi Sarrau'nun çalışmalarını izleyerek aerodinamikle ses hızının ilişkisini ortaya koyması bunu sağlamıştır.

  Ernst Mach, genç yaşta profesörlük unvanı kazandı. Duyumlar teorisi, hareket, optik, akustik, aerodinamik, psiko-fizik, titreşimler teorisi gibi alanlarda birçok araştırmalar yaptı. Ama en önemli çalışması bilim felsefesi alanında oldu.

  Mach’a göre, evrenin bilimsel olarak anlaşılmasının tek yolu duyumlardır. Bilim, ancak duyumlarının üzerinde etkide bulunan olguları dikkate aldığında dünyayı kavrayabilir. Duyumların algıladıkları dışında bir şey aramak Mach’a saçma gelir ve buna karşı çıkar. Duyumlar tarafından verilen olayları da sesler, kokular, ve tatlar gibi şeyler olarak sıralar. Örneğin ona göre fiziğin konusu, cisimler arasındaki ilişki değil, duyumlar arasındaki ilişkidir. Deney, bu duyumları çoğaltarak gerçeği anlamamıza yardımcı olur. Bilimi duyumlarda sınırlayan Mach, bundan dolayı özellikle Ludwig Boltzmann'ın geliştirdiği atom teorisine, atomlar gözlenemez olduğu için, karşı çıkar. Gazların kinetik teorisi gibi teorilere deşüpheyle yaklaşmıştır.
  Ernst Mach, Die meckanik in ihrer Entwicklung, Leipzig, 1883.
  Ernst Mach, Beitraege zur Analyse der Empfindungen, 1886.
  Ernst Mach, Erkenntnis und Irrtum, 1905. (in Turkisch 1935}  Lenin, “Materyalizm ve Ampiriokritisizm”de Mach ve onun Rusya’daki takipçilerini eleştirmiştir.
  John T. Blackmore, "Ernst Mach - His Life, Work, an Influence", Berkeley and Los Angeles, 1972
  John Blackmore (ed.), ."Ernst Mach - A Deeper Look", Dordrecht, 1992.
  J. Blackmore, R. Itagaki and S. Tanaka (eds.): "Ernst Mach's Vienna - 1895-1930", Dordrecht, 2001
  John T. Blackmore, Ryoichi Itagaki and Setsuko Tanaka (eds.):" Ernst Mach's Science",Tokai University Press, Kanagawa, 2006
  Erik C. Banks, "Ernst Mach's World Elements", Kluwer (now Springer), Dordrecht, 2003.
  John Blackmore und Klaus Hentschel (Hrsg.)" Ernst Mach als Aussenseiter", [Korrespondenz], Braumüller, 1985.
  Rudolf Haller & Friedrich Stadler (Hrsg., "Ernst Mach - Werk und Wirkung", Hoelder-Pichler-Tempsky, Wien, 1988.)
  D. Hoffmann und H. Laitko (Hrsg.), Ernst Mach -Studien und Dokumente, Berlin, 1991.
  V. Prosser and J. Folta (eds.), "Ernst Mach and the development of Physics - Conference Papers", Prague, 1991.
  Joachim Thiele (Hrsg.), "Wissenschaftliche Kommunikation - Die Korrespondenz Ernst Machs", Kastellaun, 1978.

  1895’te tümevarım felsefesi profesörü olarak Viyana Üniversitesi’ne dönen Mach, iki yıl sonra felç geçirdi ve 1901’de Avusturya Parlamentosu’na atandıktan sonra bilimsel araştırmayı tümüyle bıraktı.

  Mach'ın görüşleri Viyana çevresi felsefecilerini ve mantıkçı pozitivizm okulunu etkiledi. Albert Einstein onun görelilik kuramının öncülerinden olduğunu söylemiştir.
 3. Dr Zeynep
  Bayan Üye
  Ernst Mach Hakkında bilgi

  Ernst Mach

  Avusturyalı fizikçi ve filozof (Turas, Moravya 1838-Haar, Münih yakınları 1916). Graz üniversitesinde matematik, sonra fizik profesörü oldu (1864), Prag'da ders verdi (1867), nihayet Viyana'da bir felsefe kürsüsünün başına geçti (1895). Optik ve akustik üstünde araştırmalar yaptı, bu araştırmalar sırasında, Fransız Sarrau'nun çalışmalarını izleyerek, aerodinamikte ses hızının rolünü ortaya koydu.

  Sonra Newton dinamik ilkelerinin ciddi bir şekilde tenkit edildiği ilk eser olan Die Mechanik in ihrer Entwicklung Historisch-kririsch Dargestellt'i (Tarihi Gelişmesi Açısından Mekanik) 1883 yayımladı. En önemli felsefe eseri, Erkenntnis und İrrtum'dur (Bilgi ve Yanılma) 1905; Avenarius ile, kritik ampirizmin kurucusu oldu; bu, Berkeley ile Hums'un tezlerini yeniden ele alan, ampirisi ve idealist bilim teorisidir.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ernst Mach bilindiği gibi dünyanın ne çok tanınan başarılı ve yetenekli fizikçilerinden biridir. bunun dışında Ernst Machin kökeni bilindiği gibi çek cumhuriyetinden gelmektedir. bunun dışında Ernst Mach fizik alanına yapmış olduğu katkılar ile tanınmaktadır.

+ Yorum Gönder