+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda James Watt Hayatı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  James Watt Hayatı Hakkında Bilgi
  James Watt Hayatı Hakkında Bilgi alabilir miyim. bunun dışında bana James Wattın tam olarak nerede ve ne zaman dünyaya geldiği hakkında da bilgi verebilir misiniz. son olarak James Watt ne iş ile meşgul olan biridir. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  James Watt Hayatı Hakkında Bilgi

  James Watt

  James Watt Kimdir James Watt Biyografisi

  James Watt Hayatı İle İlgili Bilgi  James Watt Hayatı :

  James Watt, James Watt modern buhar makinasının kaşifi.

  19 Ocak 1736'da Greenock'ta doğdu, 19 Ağustos 1819 Heathfield'te öldü. İskoçyalı mucit ve fizikçi.

  19 yaşındayken bir cihaz imalatçısının yanında çalışmaya başladı. Daha sonra kendi başına işyeri açarak çalışmaya devam etti. Fakat izinsiz olduğu için işyeri kapatıldı. Üniversite Watt'a sahip çıkarak onu laboratuarlarında cihaz yapması için işe aldı. Üniversite profesörleri Watt'ın kabiliyetini fark ederek onu yetiştirmeye çalıştılar.

  Watt ilk olarak 1705 senesinde Thomas Newcomen'in yaptığı buhar yoğunlaştırıcı silindir üzerinde çalışmalarına başladı. Bu çalışmalarında buharın, basıncın ve sıcaklığın tesirlerini deneylerle tespit etti. Deneylerde bulduğu önemli husus silindire giren buharın sıcaklığı kadar silindirin de sıcaklığının yüksek tutulması olmuştu. Daha önce yapılan buhar makinalarında silindir soğuk olduğu için buhar yoğunlaşıyor ve makina verimi düşüyordu. Bu prensiplerle ve hareketle Watt, dik hareketli buhar makinaları yapmaya başladı. 1781 senesinde ise dik hareketi döner hareket haline çeviren buharlı makinayı yaptı. Bu buluşunu silindir içindeki pistonun hem alt hem üst kısmına buhar basıncı tatbik ederek iki yönlü kullanma imkanı tanıyan çift hareketli buhar makinası takip etti. Böylece makina güç kapasitesi iki kat artmış oluyordu. Buhar basıncını gösteren ilk buhar göstergesi de Watt tarafından yapılmıştır.

  Watt yüksek basınçlı buhar sistemlerine geçişin hazırlayıcısı, termodinamik prensiplerin birçoğunun bulucusudur. Modern buhar türbinlerindeki devir kontrol regülatörü de Watt'ın ortaya çıkardığı kontrol prensibine göre çalışır. Beygir gücü ve Watt kavramlarının güç ifadesi olarak kullanılması da Watt tarafından başlatılmıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  James Watt bilindiği gibi tam olarak iskoçya doğumlu olan ayrıca tüm dünya tarafından mühendis olarak tanınan biridir. bunun dışında pek çok önemli çalışmaları olan bu ünlü mühendis bilindiği gibi 83 yaşında ölmüştür.
+ Yorum Gönder