+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Ali Bin Abbas Hayatı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ali Bin Abbas Hayatı Hakkında Bilgi
  Ali Bin Abbas Hayatı Hakkında Bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Ali Bin Abbas Hayatı Hakkında Bilgi

  Ali Bin Abbas Hayatı

  Atla: kullan, ara


  Ali bin Abbas el-Mecusi Mesudi ya da Latince Haly Abbas olarak bilinir. İranlı Müslüman fizikçi ve tıp alimidir. Kitab el-Maliki adlı tıp ve psikoloji üzerine yazdığı eseriyle ve günümüzden yaklaşık 1000 sene önce ilk kanser ameliyatını yapmasıyla bilinir.


  Ali Bin Abbas 932 yılında doğmuştur[]. Ali bin Abbas İran'ın Cündişapur eyaletinin güneybatısındaki Ahvaz şehrinde doğdu ve Ebu Mahir Musa bin Seyyar'ın öğrencisi oldu ve ilk çalışmalarını bu şehirde yaptı. Zamanının en saygıdeğer üç tıp aliminden birisiydi. 939'dan 996'e kadar hüküm süren Büveyhoğulları hanedanından Adudüddevle zamanında ünlü bir fizikçi olmaya başlamıştır. Adududevle, zamanında alimleri koruyan onları destekleyen biriydi ve Şiraz'da ve 994 yılında Bağdat'ta Ali bin Abbas'ın çalıştığı iki hastane açmıştı. Ali bin Abbas'ın soyu Mecusiliğe mensuptu-el-Mecusi adı da buradan gelmektedir-ama kendisi Müslümandı. Onun Allah inancı ve O'na duyduğu saygı, ibadetinde ve yaşam tarzında, üslubunda çalışma hayatı boyunca kendini göstermiştir.
 3. Ziyaretçi
  güzel bir konu olmuş saolun.
 4. Ziyaretçi
  Ali Binn Abbas ilk kanser ameliyatını yapan kişi olarak bilinir.Kaç yılında doğduğu bilinmemektedir.994 yılında vefat etmiştir.
  EVREN Yayınları /7.sınıf Sosyal bilgiler kitabı /Sayfa 93 'den alıntıdır.

+ Yorum Gönder


ali bin abbas hayatı,  ali bin abbas,  ali bin abbas kısaca hayatı,  ali bin abbasın hayatı,  ali bin abbas hayatı özet,  ali bin abbas hakkında bilgi