+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Soyadı kanunu ve nüfus uygulaması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Soyadı kanunu ve nüfus uygulaması
  Soyadı kanunu ve nüfus uygulaması hangi ülkeden alınmıştır. Soyadı kanunu hangi tarihte çıkarılmıştır bana soyadı kanunu ile ilgili bilgi gerekiyor bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Soyadı kanunu ve nüfus uygulaması


  Soyadı kanunu ve nüfus uygulaması

  Soyadı Kanunu, her Türk vatandaşına bir soyadı taşıma yükümlülüğü getiren 2525 sayılı kanundur. İsviçre'den alınarak düzenlenen kanun[kaynak belirtilmeli], 21 Haziran 1934 tarihinde kabul edilmiş, 2 Temmuz 1934 günü resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun kabulünden sonra soyadı, Türkiye’de kişilerin kimliğinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Soyadı Kanunu'nun kabülü, toplumsal alanda yapılan Atatürk Devrimleri'nden birisidir.

  Kanuna göre söylerken ve yazarken ön ad önde, soyad sonda kullanılmalıdır. Edebe aykırı ve gülünç soyadlarının, aşiret, yabancı ırk ve millet isimlerinin, rütbe ve memuriyet bildiren isimlerin soyadı olarak alınmasına izin verilmez. Soyadı seçme görevi “koca”ya verilmiştir.

  Yasanın amacı, o güne kadar kişilerin öz adlarının yanında bir soyadı yerine dini sosyal ve ailevi unvanlar taşımalarının yol açtığı ayrımı ortadan kaldırmak ve nüfus işlemleri, askere alma, okul kaydı, tapu işlemleri gibi alanlarda yaşanan karışıklıkları gidermekti. Bu yasayı takiben 26 Kasım’da çıkarılan 2590 sayılı kanunla "ağa", "hacı", "hafız", "hoca", "efendi", "bey", "beyefendi", "hanım", "hanımefendi", "paşa", "hazret" gibi unvan ve lakapların kullanılması yasaklandı.

  Soyadı Kanunu’nun çıkmasından 5 ay sonra 24 Kasım 1934 tarihinde TBMM tarafından oybirliği ile kabul edilen 2587 sayılı kanunla cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’e “Atatürk” soyadı verildi[1]. 17 Aralık 1934’te çıkarılan yasa ile bu soyadının diğer kişiler tarafından kullanılması yasaklandı. Kızkardeşi Makbule Hanım dahi Atatürk değil, “Atadan” soyadını almıştır.

  Kanunun “yabancı ırk ve millet isimleri”nin kullanımını yasaklayan 3. maddesi; anayasanın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı bulunduğu iddiası ile tartışma ve dava konusu olmaktadır[2].
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Soyadı kanunu 1934 yılında çıkarılmıştır. Soyadı kanunu ile her bireye bir soyadı verilmiştir. Soyadı kanunu İsviçreden örnek alınarak çıkarılmıştır. Soyadı kanunu Atatürk tarafından yapılan bir devrimdir. Soyadı kanunlara göre ön ad önde soyad arkada yazılmalıdır. Soyadı her türkün kimliğinde mutlaka yer alır.
+ Yorum Gönder