+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Bilişsel gelişimi destekleyici oyuncaklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bilişsel gelişimi destekleyici oyuncaklar
  Bilişsel gelişimi destekleyici oyuncaklar hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Eğitsel oyuncaklar çocukların zihinsel olarak geliştirir mi bana bilişsel yönden çocukları geliştirecek oyuncaklar konusunda bilgi verebilir misiniz? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  çocuklarda bilişsel gelişimi destekleyici oyuncaklar
  bilişsel gelişimi destekleyen oyuncaklar
  motor gelişim ve destekleyici öneriler
  bilişsel gelişim dönemleri ve destekleyici öneriler

  Hangi oyuncaklar bebeğin zeka gelişimini artırır?
  Anne babanın oyuncakları birebir kontak kurarak, çocukla birebir ilgilenerek kullanması çok önemli. Bebeğinize günde iki saat gibi bir zaman ayırın ilk yıl içinde.
  Televizyon gibi tek yönlü uyarımlar bebeğin hayatında olmamamalı. Televizyon bebeğin hem zekasını hem de dikkatini negatif etkiler.
  Oyuncak seçimini yaşına göre, uzman desteği alarak yapın. Eğitsel oyuncakları tercih edin.
  Özellikle ilk başlarda oyuncaktan çok dokunsal aktiviteler, anne baba ile tensel kontak, bebek için çok daha önemli.
  Oyuncaklara başlamanız gereken dönem, ikinci-üçüncü ay arası. İlk başlarda takip oldukça önemli, daha sonra bebek büyüdükçe el kullanımı, el-göz koordinasyonuna yönelik oyuncaklar, daha sonra motor gelişimini destekleyecek oyuncaklar, sonra hem el gelişimini hem motor gelişimini destekleyecek oyuncaklar kullanılabilir.
  Bebeklere dördüncü ya da beşinci aydan itibaren evdeki küçük mutfak gereçleri, tencereler, kepçeler oyuncak olarak verilebilir. Evdeki pek çok şey oyuncak olarak yaratıcı bir şekilde kullanılabilir.
  Beşinci ya da altıncı aydan itibaren üst üste dizilen oyuncaklar, puzzle’lar kullanılabilir. Bebeğin beyninde birtakım resimleri tamamlamasını, sınıflandırma yapmasını sağlayacak oyuncaklar verilebilir.
  Odanın çok fazla oyuncakla dolu olmaması çok daha iyi olur.
  Kitap okumaya dördüncü aydan itibaren başlamak gerekiyor. Bebekle direkt göz kontağı kurarak, göstermek şeklinde kitaplarla bebeğin gelişimini desteklemek oldukça etkili.
  Bebeğe birinci yılın ikinci yarısında bir albüm yapabilirsiniz. İlgisini çeken resimleri, annenin-babanın, yakınlarınızın resimlerini teker teker göstererek tekrarlar yapmak, bebeğin beyin gelişimi açısından son derece önemli.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Çocukların bilişsel yönden gelişmesini isteyen aileler çocuklarına alacakları oyuncaklar sayesinde bunu sağlayabilirler. Kurmalı takmalı oyuncaklar, yapbozlar, santraçlar ve benzeri oyuncaklar çocukların beyin gelişimini olumlu etkilemektedir.
+ Yorum Gönder


bilişsel gelişimi destekleyici oyuncaklar,  psikomotor gelişimi destekleyen oyunlar,  bilişsel gelişimi destekleyen oyuncaklar,  bilişsel gelişime uygun materyaller,  bilişsel gelişimi destekleyen materyaller,  bilişsel gelişim oyuncakları