+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Piaget'e göre dengeleme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Piaget'e göre dengeleme
  Piaget'e göre dengeleme hakkında kısaca bilgi alabilir miyim? Piaget çocukluk döneminde denge konusunda nasıl bir varsayım ortaya atmıştır bana bu konuda bilgi gerekmektedir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Leyla
  Devamlı Üye

  Piaget'e göre dengeleme  Piaget'e göre dengeleme ile hakkında bilgi

  Piaget'e göre dengeleme 1.jpg

  DENGELEME

  Özümleme ve uyumsama süreçlerinin birbirleriyle etkileşimi sonucu dengeleme süreci orta ya çıkar. Dengeleme ile bireyin yeni karşılaştığı bir durumla, kendisinde daha önceden var olan bilgi ve deneyimleri arasında denge kurmak için yaptığı zihinsel işlemler kastedilmektedir.

  Denge-dengesizlik-yeniden denge (öğrenme)
  Çocuk için yeni olan her şey bilişsel dengeyi bozar, özümleme ve uyum süreçleri ile bu denge yeniden sağlanır. Örneğin; bilişsel yapısında kuşlarla ilgili olarak iki ayaklı, uçan ve öten bir hayvan şeklindeki bir şemaya sahip bir çocuk ilk defa gördüğü konuşan kuş (papağan) için “Bu ne?” diyerek bir dengesizlik yaşayacak ve bilişsel yapısına yeni bir bilgiyi yerleştirerek (bazı kuşlar konuşabilir) denge durumuna kavuşacaktır (öğrenme gerçekleşecektir).
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Piaget çocukluk döneminde karşılaşılan her yeni durumun dengeyi bozduğunu ve bu denge bozukluğuna çocuğun bir alışma sürecinden geçtiğini söylemektedir. Çocuk öncelikle yeni durum karşısında dengesini kaybeder zamanla alışır ve yeniden denge sağlar.
+ Yorum Gönder