+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Mecliste kimler bulunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mecliste kimler bulunur
  Arkadaşlar sizce Mecliste kimler bulunur kısaca açıklar mısınız? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mecliste kimler bulunur

  Mecliste kimler bulunur hakkında bilgi

  Mecliste kimler görev alır


  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Türkiye Cumhuriyeti'nin 23 Nisan 1920'de kurulan ve ulusal egemenliğe sahip yasama organıdır.

  Anayasanın 108'nci Maddesine göre, yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Milletvekili genel seçimleri, dört yılda bir, serbest, eşit, tek dereceli, genel oy esaslarına göre, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır. TBMM üyeleri (milletvekilleri), yasama dokunulmazlığına sahiptir.
  25 yaşını aşan her Türk vatandaşı milletvekili seçilebilir, ancak aşağıdaki özelliklere sahip olanlar milletvekili seçilemez:
  İlkokul mezunu olmayanlar.
  Hırsızlık dolandırıcılık gibi yüz kızartıcı suçlardan mahkum olanlar.
  Muaf olmadıkça askerlik hizmetini tamamlamayanlar.
  Taksirli suçlar hariç olmak üzere en az 1 yıl ağır hapis cezası nedeniyle hüküm giyenler.
  Terör eylemi nedeniyle hüküm giyenler.

  Yasama sorumsuzluğu: Milletvekili görevi süresince meclis içinde veya dışında belirttiği oy, söz ve düşünceleri ile ilgili yasama sorumsuzluğuna sahiptir. Bu hak görev süresi sona erse bile devam eder.

  Yasama dokunulmazlığı: Milletvekili görevi süresince sorgulanmama, tutuklanmama ve yargılanmama hakkına yani yasama dokunulmazlığına sahiptir. Bu hak görev süresi ile sınırlıdır.
+ Yorum Gönder


mecliste kimler bulunur,  tbmmde kimler bulunur,  mecliste kimler vardır,  parlamentoda kimler bulunur,  tbmm de kimler bulunur,  tbmmde kimler vardır