+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Meclisteki torba yasası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Meclisteki torba yasası
  Meclisteki torba yasası 2. Asel
  Bayan Üye

  Meclisteki torba yasası

  Meclisteki torba yasası hakkında bilgi

  Bazı kanunlarda değişiklik yapan 'torba teklif', TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

  70 BİN KADRO

  Yeni yasayla bu yıl içinde 40 bin öğretmen ataması yapılabilecek; Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de polis alımı için 30 bin kadro verilecek.

  Yeni yasa gündelik hayatı ilgilendiren bir çok köklü yenilik getiriyor.


  ÜNİVERSİTELİLERE İKİNCİ AF

  Torba yasayla birlikte geçen yıl çıkarılan aftan çeşitli nedenlerle yararlanamayan öğrencilere, ilişiklerinin kesildiği üniversitelere başvurmaları şartıyla yeni bir hak tanınacak.

  İLKOKUL MEZUNUNA EHLİYET

  Sürücü belgesi alacaklarda, 8 yıllık temel eğitimi bitirme şartı yerine, en az ilkokul düzeyinde eğitim alma şartı aranacak.

  SINAVLARDA GÜVENLİK ARTIRILIYOR

  Yeni yasada son yıllarda yaşanan sınav skandallarıyla ilgili bir düzenleme de bulunuyor. ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda kullanılan soru kitapçıkları, sınav sonuçlarının ilanından 1 yıl yerine 6 ay, cevap kağıtları ise 2 yıl yerine 1 yıl sonra imha edilecek.

  Soruların hazırlandığı, basıldığı, dağıtıldığı, muhafaza edildiği ve sınavların yapıldığı binalarda sınav öncesi ve esnasında sinyal karıştırıcı ve benzeri diğer cihazlar kullanılarak güvenlik sağlanacak.

  YARDIMLAR HACZEDİLEMEYECEK

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yapılan yardımlar, geri ödemeye tabi proje destekleri ile yaşlılık ve özürlülük yardımları, kişinin muvafakati olsa bile haczedilemeyecek.

  ŞEHİT YAKINLARINA SOSYAL YARDIM

  Bundan böyle, sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık alanların, hane içindeki kişi başına düşen geliri, asgari ücretin üçte birinden az ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımı alabilecek. Afetlerden zarar görenler, şehit yakınları ve gaziler de bu yardımdan faydalanabilecek.

  MECLİS TATİLE GİRİYOR

  Genel Kurul, 'torba yasa' görüşmelerinin ardından 'sezaryen düzenlemesi'yle ilgili tasarının görüşmesine geçti.

  Bu tasarının görüşülmesinin ardından Meclis, 1 Ekim'e kadar çalışmalarına ara verecek.
+ Yorum Gönder