+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Hititler neyi buldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hititler neyi buldu
  Hititler neyi buldu bana hititlerin yaptıkları icatlar konusunda bilgi lazım bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum umarım bana bilgi vererek yardımcı olursunuz. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Hititler neyi buldu

  Hititler neyi buldu hakkında bilgi
  MÖ 4241 Olaylarin hassas olarak tarihlenebildigi ilk yil. Bu, Misirlilarin takvimi yapmalariyla mümkün oldu. MÖ 3200 civari Mezopotamyali Sümerler yaziyi kullanan ve tekerlegin resmini çizen ilk halk oldu. MÖ 3000 civari Babilliler ilk toplama makinesi olan abaküsü icat etti. MÖ 1300 civari Suriyeliler kendi alfabelerini gelistirdi. MÖ 700 Lidya'da (bugünkü Türkiye'de) mallarin alim satimi için ilk kez para kullanildi. MÖ 287 Kaldiraç ve vida kullanarak pek çok degerli mekanik aygit icat eden Arkhimedes dogdu MÖ 10 civan Romali mimar Vitruvius bir vinç tasarladi. 999 Milattan sonra Bir kesis tarafindan mekanik saat icat edildi 1000 civari Çinliler havai fisek yapmak ve isaret göndermek için barut kullandi. 1045 civari Çin'de Pi Cheng portatif matbaa harflerini icat etti. 1280 Ilk gözlük Italya'da yapildi. 1450'ler Johannes Gutenberg'in baski makineleri kitap üretiminde çigir açti. Bunun sonucunda yeni icatlar hakkindaki bilgilerin yayilmasi hizlandi. 1452 Birçok makine icat eden sanatçi Leonardo da Vinci dogdu. 1569 Flaman haritaci Mercator, yeni bir harita yapma yöntemi gelistirdi. 1592 Galileo, cisimleri 30 kez büyüten bir teleskop yapti. 1614 Iskoçyali matematikçi John Napier logaritma cetvelini icat etti. 1642 Blaise Pascal, babasinin vergi hesaplarinda kullanmasi için bir toplama makinesi icat etti. 1643 Evangelista Torricelli, hava basincini ölçmek için simdi civali barometre denilen cihaz icat etti. 1656 Christian Huygens, Galileo'nun fikirlerine dayanan hassas bir sarkaçli saat tasarladi. 1665 Robert Hooke'un Küçük Ç'izimler adli kitabindaki çizimler, yeni mikroskoplarin gücünü gösteriyordu. 1668 Isaac Newton ilk aynali teleskopu yapti. 1698 Thomas Savery'nin yaptigi ilk buhar makinesi, su altinda kalan madenlerdeki suyu disari pompalamada kullanildi.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Hititler yazıyı ve kağıdı kullanana ilk halktır. Hititler ilk defa tekerleğin resmini çizen millettir. Hititler pek çok şeyi bulmuş ve kullanmışlardır. Hititlerin icat edikleri bazı şeylerin nasıl icat edildiği hala merak konusudur.
+ Yorum Gönder


hititler neyi buldular