+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Hititlerin başlıca özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hititlerin başlıca özellikleri
  Hititlerin başlıca özellikleri nelerdir.? Hititler nasıl bir toplumdu bana hititlerin özellikleri konusunda acil bilgi gerekmektedir bana hititler konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Hititlerin başlıca özellikleri


  Hititlerin başlıca özellikleri hakkında bilgi  •Hititler,yazılarını ilk defa bir kağıt parçasına yazmışlardır .
  •Hititçe, bugüne kadar bilinen en eski Hint-Avrupa dilidir
  •Resmî diplomatik yazışmaları ve saray arşivleri Âsur (Akad) çivi yazısıyla yazılırken kayalardaki kabartmalar ve yazıtlar için hiyeroglif denilen yazı kullanılırdı.
  •Hitit dîni çok tanrılı bir dindir; panteonun (tanrılar ailesi) içinde binlerce tanrı ve tanrıça vardır ve bunların pek çoğu diğer kavimlerin dinlerinden alınmıştır.
  •Hititler’de tanrılar, tıpkı insanlar gibidir. Fiziksel şekilleri insan gibi olduğu kadar rûhen de onlarla aynı olup insanlar gibi yerler, içerler, kendilerine iyi bakıldığı sürece insanlara iyilik ederler; ancak ihmâl edildikleri zaman hemen intikam almaya, insanları en acımasız yöntemlerle cezâlandırmaya hazırdırlar.
  •M.Ö. 1274 tarihinde II. Ramses ile Muvattalli arasında Kadeş önünde büyük bir meydan savaşı yapılmış ve Kadeş Antlaşması ile sonuçlanmıştır. Bu antlaşmaya bağlı olarak II. Ramses savaştan önce aldığı yerleri boşaltmış, Kadeş Şehri Hititlere kalmıştır.Kadeş antlaşmasının Hattuşaş’da bulunan çivi yazılı tabletinin büyütülmüş kopyası New York’ta Birleşmiş Milletler Binasında asılıdır
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Hititler yazıda ilk defa kağıt kullanan uygarlıktır. Hititler Hint avrupa dilini kullanmışlardır. Hititlerin başkenti Hattuşaştır. Hititler birden çok tanrıya inandıkları bir dine tabiydiler. Hititlerin inandıkları tanrılar insanlardan farklı değillerdir.
+ Yorum Gönder