+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda iyonlar kimdir yönetim şekli nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Haberler
  Devamlı Üye

  iyonlar kimdir yönetim şekli nedir
  iyonlar kimdir yönetim şekli nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  iyonlar kimdir yönetim şekli nedir

  iyonlar kimdir

  İyonya Şehir Devletlerini önce krallar, asillerin kurmuş olduğu oligarşiler (iktidarın bir grubun veya bir ailenin ya da bir sınıfın elinde bulunması), sonradan da demokratik hükümetler yönetmiştir.
  - Şehir devletleri halinde yaşamışlardır. Bu nedenle merkezi bir devlet yoktu.
  İyonya'da Siyasi Yapı
  Siyasal yapılanmaları bağımsız şehir devleti şeklinde idi. Şehir devletlerinin temsilcileri "Panionion" adlı kutsal alanda (halen Kuşadası'na bağlı Güzelçamlı'da) dini ve siyasi amaçlar için dönemsel olarak toplanmakla birlikte, hiçbir zaman ortak bir siyasi yapıda bir araya gelmediler.Hiç bir zaman bir araya gelmedikleri için ortak karar aldıkları bir yerde yoktur.Tüm Karadeniz, Kuzey Ege, Güney İtalya ve Sicilya sahillerinde çok sayıda koloni kurarak Akdeniz havzasındaki ticari üstünlüklerini geliştirdiler. Amasra, Sinop, Trabzon, Batum, Kefe, Varna, Enez, Napoli, Sirakuza, Marsilya, Nis gibi birçok kent ilk kez İyonyalılar tarafından kolonize edildi.
  İyon şehir devletlerinin başında en eski dönemde krallar bulunuyordu. MÖ 7. yüzyılda halkın seçtiği kişiler, meclislerin yardımı ile şehirleri yönetmeye başladılar. 6. yüzyılda seçim yoluyla iktidarı ele geçiren güçlü yöneticiler tiranlık düzenini kurdular.
+ Yorum Gönder


iyonlar kimdir