+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Ahmet ümit istanbul hatırası geniş özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ahmet ümit istanbul hatırası geniş özeti
  Ahmet ümit istanbul hatırası geniş özeti 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ahmet ümit istanbul hatırası geniş özeti

  Ahmet ümit istanbul hatırası geniş özeti

  Byzantiondan İstanbula uzanan, heyecan yüklü bir serüven… Sarayburnunda, Atatürk heykelinin ayaklarının dibinde bir ceset. Avuçlarında antik bir para… Ama ne bu ceset son kurban, ne de bu antik para son sikke… Yedi kurban, yedi hükümdar, yedi sikke, yedi kadim mekân. Ve tek bir gerçek: Bu şehrin gizemli tarihi.

  Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit'in bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor. Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi.

  Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor.


  Böylece Ahmet Ümit'in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbulunun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslimine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbulun devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbulun nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.
+ Yorum Gönder


ahmet ümit istanbul hatırası geniş özeti,  ahmet ümit istanbul hatırası ayrıntılı özet,  istanbul hatırası geniş özet,  istanbul hatırası uzun özet,  istanbul hatırası ahmet ümit geniş özet,  ahmet ümit istanbul hatırası özet