+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kafatası ve kalça kemiklerinde bulunan eklem türü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Haberler
  Devamlı Üye

  Kafatası ve kalça kemiklerinde bulunan eklem türü
  Kafatası ve kalça kemiklerinde bulunan eklem türleri nelerdir? Lütfen biri bana bu konu hakkında bilgi verebilir mi? 2. Asel
  Bayan Üye


  Kafatası ve kalça kemiklerinde bulunan eklem türü hakkında bilgi


  Eklemler
  Kemiklerin bağlanma yerleri olan eklemler üç grupta toplanır.

  a. Oynamaz Eklemler : Kafatası, kalça kemiği, leğen kemiği gibi iskeletin hareket etmeyen kısımlarındaki kemiklerde görülür. Eklemleşen kemikler çok sıkı bir şekilde birbirlerine testere dişi gibi girinti ve çıkıntılarla bağlanmışlardır. Eklem kapsülü ve sıvısı yoktur.

  b. Yarı Oynar Eklemler : Omurlar arasında ve göğüs kafesinde görülen eklemlerdir. Omurlar arasındaki kıkırdak diskler esneklik sağlanmasında yardımcı olur.

  c. Oynar Eklemler : Vücudun hareket işlevini üstlenmiş kemiklerde görülen, tam hareketli eklemler olup kol ve bacak kemiklerinde görülür. Eklemleri oluşturan kemiklerin uçları bağ dokusundan meydana gelmiş ortak bir kapsül ile çevrilidir. Eklem kapsülünün iç yüzeyi ince bir zar ile örtülüdür.

  Bu yapı yumurta akına benzeyen bir salgı meydana getirir. Eklem boşluğunda toplanan bu sıvı (= eklem sıvısı) eklem uçlarının kayganlığını sağlar. Eklem kemiklerinin baş kısmında bulunan kıkırdak tabakaları hareket sırasında kemiğin başlarının birbirine değerek aşınmasını önler. Eklem bölgesinde bir kemikten diğerine uzanan bağ dokusundan meydana gelmiş eklem bağı bulunur. Bütün bu yapılar ekleme sağlamlık ve hareket kolaylığı sağlar.

+ Yorum Gönder


kafatası ve kalça kemiklerinde bulunan eklem türü nedir,  kafatası ve kalça kemiklerinde bulunan eklem türü,  kafatası ve kalça kemiğinde bulunan eklem türü,  kafatası ve kalça kemiklerinde bulunan eklem türüdür,  kafatası ve kalça kemiklerimizde hangi tür eklem bulunur,  kafatası ve kalça kemiğinde bulunan eklemlerin çeşidine verilen ad