+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Atatürk'ün kurtuluş savaşı zamanında kurduğu ilk ulusal kurumun adı nedir çalışmaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün kurtuluş savaşı zamanında kurduğu ilk ulusal kurumun adı nedir çalışmaları
  Atatürk'ün kurtuluş savaşı zamanında kurduğu ilk ulusal kurumun adı nedir çalışmaları nelerdir sizce. 2. Leyla
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün kurtuluş savaşı zamanında kurduğu ilk ulusal kurumun adı nedir çalışmaları


  Atatürk'ün kurtuluş savaşı zamanında kurduğu ilk ulusal kurumun adı nedir çalışmaları hakkında bilgi


  Atatürk'ün kurtuluş savaşı zamanında kurduğu ilk ulusal kurum.png.
  Türkiye Cumhuriyeti’nin yarı resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı, 6 Nisan 1920'de, Milli Mücadele davasını yurda ve dünyaya duyurup yaymak amacıyla, Atatürk tarafından Ankara'da kuruldu. Başlangıçta bir tek teksir makinesiyle çalışan Anadolu Ajansı, Kurtuluş Savaşı yıllarında büyük yararlılıklar gösterdi. Anadolu Ajansı, 1 Mart 1925'te Devletin %40 hissedarı olduğu bir anonim ortaklık haline getirildi.

  ANKARA HUKUK FAKÜLTESİ :Ankara Hukuk Fakültesi 5 Aralık 1925 tarihinde Ankara Adliye Hukuk Mektebi adıyla kuruldu. Ankara'da bir hukuk mektebinin açılması için ilk teşebbüs 1921 yılında yapıldı. Bu tarihte Kastamonu milletvekili Abdulkadir Kemal Bey Meclise 3 maddelik bir teklif vererek Ankara'da bir hukuk mektebi açılmasını önerdi. Gazi Mustafa Kemal’de 1922 yılında meclisi açış konuşmasında Ankara'da bir hukuk mektebinin açılması gereğini belitti. 1925'te Hukuk Mektebi açıldı ve 301 öğrenci kayıt yaptırdı. Okula uygun bir bina bulunamadığı için açılış Büyük Millet Meclisinin toplantı salonunda yapıldı. Fakültenin açılış konuşmasını Gazi Mustafa Kemal yaptı ve ilk dersi Ahmet Bey (Ağaoğlu) verdi. Hukuk mektebi 1927 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Ankara Hukuk Fakültesi ismini aldı
+ Yorum Gönder