+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Asi nehrinin ismi nereden alınmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Asi nehrinin ismi nereden alınmıştır
  Arkadaşlar sizce Asi nehrinin ismi nereden alınmıştır kısaca bilgi verebilir misiniz? Asi nehrinin ismi neden asidir bana nehire neden bu imin verildiği konusunda bilgi verebilir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Asi nehrinin ismi nereden alınmıştır  Asi nehrinin ismi nereden alınmıştır


  Asi ırmağı Lübnan Dağlar'ndan doğar, kuzeye doğru 250 km aktıktan sonra batıya döner ve Samandağ'da Akdeniz'e dökülür. eskilerin el yazmalarında Nehr-il Maklup (ters akan ırmak) adıyla geçen ırmakla ilgili yine eskilerin anlattığı bir söylence vardır:
  Samandağ halkı mutluluk ve bolluk içinde yaşarken bir ejderha türemiş ve halkın içme suyunu kesmiş. isteği üzerine kendisine güzel bir kız kurban olarak kesilince suyu bırakmış. ama bu olayı her yıl tekrarlamaya başlamış. kurban edilme sırası kralın tek ve güzel kızına gelince kral araştırmalara koyulmuş. herkes kralın kızını kurtarmaya çalışırken Hızır çıkmış ortaya. "verin kızı ejderhaya ben götüreyim" diyerek kızı alıp dağa, ejderhanın yaşadığı mağaraya götürmüş. ejderha, kızı yemeğe geldiği anda Hızır kılıcını ejderhanın yüreğine saplamış. ağır yaralanan ejderha, "ne olur bir daha vur da öleyim" diye yalvarmış ama Hızır bir daha vurmamış.
  canavar can havliyle, çırpınarak oradan uzaklaşmış. bir süre sonra Lübnan Dağları'na hızla çarpmış. çarpışmanın şiddetiyle açılan büyük delikten sular fışkırmış ve su, canavarın çırpınarak gelirken açtığı kanaldan akmaya başlamış. su aka aka Samandağ'a ulaşmış, oradan Akdeniz'e kavuşmuş. halk, bu suyun âb-ı hayat olduğuna ve ilk defa Hızır'ın içtiğine inanmış.
  ırmağın adı da eski bir inanıştan kaynaklanmaktadır. eskiden insanlar nehirlerin hep kuzeyden güneye aktığına inanırlarmış. Asi Nehri ise güneyden kuzeye doğru akıyor. doğanın kanununa uymuyor diye onun aksi yönde aktığını belirtmek için "Asi" ya da "Neh-il Maklup" adını vermişlerdir.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Asi nehri eskilerin deyimi ile maklup yani ters yöne akmaktadır. Asi nehri diğer nehirlerin aksine ters yöne akıp öyle akdenize dökülmesi üzerine asi adını almıştır. Asi nehri ile ilgili anlatılan efsanelerde bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder