+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kültürümüzde Hz. Muhammed'e verilen önem Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Kültürümüzde Hz. Muhammed'e verilen önem
  Arkadaşlar bana lütfen acil Kültürümüzde Hz. Muhammed'e verilen önemi açıklayabilir misiniz? Peygamberimize kültür olarak ne kadar önem veririz bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Asel
  Bayan Üye


  Kültürümüzde Hz. Muhammed'e verilen önem hakkında bilgi


  Kültürümüzde Hz. Muhammed'e verilen önem.jpg.


  İnsan eşref-i mahlukattır” sözü Müslümanlar arasında çok meşhurdur. Sadece biyolojik nitelikleriyle değil, Akıl, irade, düşünme ve düşüncelerini gerçekleştirebilme özellikleri açısından insan, yaratılmışlar içinde en üstün varlıktır. Yüce Allah Kur'an-ı Kerim’de:
  “–Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık” (Tin Suresi 4. ayet)
  buyurmaktadır.
  Hz. Muhammed (s.a.v.) bir peygamber olarak Allah’ın insana verdiği bu değerin elbette farkındaydı. Bu yüzden hiçbir insanı küçümsemezdi. Bu sebeple konuşan kişinin sözünü asla kesmez, kendisi birine hitap ettiği zaman doğrudan ona yönelir, onun yüzüne bakarak konuşurdu.
  Hz. Muhammed (s.a.v.), yalan söylediklerini bildiği halde münafıkların, içlerinde gizledikleri niyetlerine değil, ağızlarından çıkan sözlere itibar etmiş, insana verdiği değer sebebiyle onların sözlerini, mazeretlerini dinlemiş, sözlerine göre yargıda bulunmuştur. Peygamberimizin bu tutumunu münafıkların nasıl kötüye kullandıklarını ve kendi aralarında nasıl konuştuklarını Allah bize Kur'an-ı Kerim’de bildiriyor:
  “(Hakkın düşmanları) arasında “O her söze kulak veriyor” diyerek Peygamber’i yerip kınayanlar var. De ki: Evet, o, hakkınızda hayırlı olanı (duyup dinlemek) için kulaklarını açık tutuyor.” (Tevbe Suresi, 61. ayet)
  Peygamberimiz, insanların şekillerine, rengine ve ırkına göre ayrıma tabi tutulmasını yasaklamıştı. Bir gün nasıl olmuşsa olmuş, Ebu Zer ile Bilal bir konuda anlaşamamış ve Ebu Zer, Bilal’a:
  “–Kara kadının oğlu sen de.”
  demişti. Bilal onun bu sözünden alınmış ve durumu Hz. Muhammed’e (s.a.v.) bildirmişti. Peygamberimiz Ebu Zer’i çağırarak ona:
  “–Sende cahiliye adetlerinden biri mi var?”
  diyerek onun yaptığı bu davranışı onaylamamıştı. Ebu Zer söylediğine bin pişman olmuş, hemen yüzünü yere yapıştırıp:
  “–Allah’a yemin ederim ki Bilal ya hakkını helal edinceye ya da yüzüme basıp geçinceye kadar buradan kalkmayacağım” demiştir. Olay daha sonra tatlıya bağlanıp kapanmıştır.
  İnsana değer vermek, aynı zamanda insan haklarına saygılı olmak demektir. Her insanın doğuştan sahip olduğu hakları vardır. Her insanın, başkasının hakkına el uzatmaksızın kendi haklarını koruma hakkı vardır. Peygamberimizin uygulamaları bu konuda da bizim için önemli mesajlar içermektedir.

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Peygamberimize hem dini bakımdan hem de kültürel bakımdan önem verilmektedir.İnsanlar peygamberimizi yaratılmış en üstün varlık olarak kabul ederler hatta adı her anıldığında salavatı şerif getirirler. Ahlak kurallarını belirlerken peygamberimizin davranışlarını dikkate alarak belirlerler.
+ Yorum Gönder


kuranda allah yazılışı,  kültürümüzde hz muhammede verilen önem,  kültürümüzde kurana verilen önem