+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır sözü kime aittir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır sözü kime aittir
  Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır sözünün kime ait olduğunu söyler misiniz? Haksızlık susmak dilsiz gibi davranmak ne kadar doğrudur. İnsanların haksızlık karşısında nasıl davranmaları gerekir ban abu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Leyla
  Devamlı Üye  Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır sözü kime aittir hakkında bilgi


  haks-zl-k-kar-s-nda-susan-dilsiz-eytand-r.


  Bu söz insanlar arasında hadis olarak meşhur olmuştur. Ancak, bu sözün Peygamber Efendimize (asv) ait olduğuna dair, bir bilgiye ulaşamadık.

  Bu sözü, Kuşeyrî, Risalesinde (s.62) “Yeri geldiğinde konuşmak, en güzel bir haslet olduğu gibi, zamanında susmasını bilmek de erdemli insanların özelliğidir.” sözüne yer verdikten sonra, Üstaz Ebu Ali ed-Dekkak’dan da şunları duyduğunu kaydeder: “Hakkı söyleyemen / haksızlık karşısında suskun kalan şeytandır.”

  İbn Kayyim de el-Cevabu’l-vafî adlı aserinde (s.136) şu ifadelere yer vermiştir:

  “Batıl / yanlış şeyleri söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise dilsiz şeytandır.”


  Halk arasında “haksızlık karşısında susan” ifadesi daha meşhurdur.

  Özetle söylemek gerekirse, bütün çalışmalarımıza rağmen, sahih veya zayıf bir kaynağını bulamadığımız bu söz, öyle anlaşılıyor ki, bir kelam-ı kibardır

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Haksızlık karşısında susan şeytandır sözü her ne kadar peygamberimizin sözü olarak bilinse de aslında öyle değildir. Yaptığımız araştırmalarda bu sözün peygamberimize ait olduğuna dair bir bilgiye ulaşamadık. İnsanlar haksızlık karşısında susmamalı gerekli tepkiyi vermelidir.
+ Yorum Gönder