+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Köylü milletin efendisidir sözü kime aittir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Köylü milletin efendisidir sözü kime aittir
  Arkadaşlar bana Köylü milletin efendisidir sözü kime ait olduğunu söyler misiniz? Köylü milletin efendisidir aslında kime aittir bu söz neyi anlatmaya çalışmaktadır bana bu konuda bilgi verir misiniz? 2. Leyla
  Devamlı Üye


  Köylü milletin efendisidir sözü kime aittir hakkında bilgi  Köylü milletin efendisidir sözü kime aittir 2.jpg


  Genellikle hatalı bir şekilde Atatürk’e ait olduğu zannedilen “Köylü milletin efendisidir” vecizesi aslında Kanuni Sultan Süleyman’a aittir. Bir gün mahremleriyle görüşürken onlara “Velinimet-i âlem [dünyanın efendisi] kimdir?” diye sormuş. Onlar “Padişah efendimizdir” diye cevap verince Kanuni, “Hayır, dünyanın efendisi reâyadır ki, ziraat ve harâset [çiftçilik] emrinde huzur ve rahatı terk ile iktisab ettikleri nimetle bizleri it’âm ederler” demiştir. Gördüğünüz gibi tek fark, Kanuni’nin daha evrensel bir tanımlama yapmasındadır.


 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Köylü milletin efendisidir sözü her ne kadar atatürkün sözü olarak bilinse de aslinda bu söz kanuni sultan süleymana aittir. Kanuni sultan süleyman bu sözü halkin ne kadar köylüye muhtaç olduğunu köylü, olmadan çiftçiliğin yapilmayacaği ve halkin perişan olacağini anlatmak için söylemiştir.
+ Yorum Gönder