+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Tıptaki teknolojik aletler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Tıptaki teknolojik aletler
  Tıptaki teknolojik aletler hakkında bana kimler bilgi vermek ister arkadaşlar. Lütfen bana bu kon hakkında bilgi verebilir misiniz? 2. Leyla
  Devamlı Üye  Tıptaki teknolojik aletler hakkında bilgi

  Tıptaki teknolojik aletler 1.jpg.


  Teknoloji tıp alanında da çığır açan ürünlerle insanların hayatına olumlu etki etmektedir.

  Sinirbilim alanında kullanılan son teknolojiler (fonksiyonel beyin görüntülemesi, ruhsal durum ve beyin fonksiyonları üzerinde etkili ilaçlar, beyin yapısı, fonksiyonu ve düzeni ile ilgili araçlar) bir çok etik sorunun tartısılmasına neden olmaktadır Bu sorunlardan en önemlisi; bu teknolojilerin herhangi bir tıbbi endikasyon olmadan, bireylerin zihinsel ve beyinsel yetenek ve kapasitelerinin gelistirilmesi veya güçlendirilmesi amacıyla kullanılmasıdır.

  Vücut üzerinde standard noktalara yerleştirilmiş elektrodlar arasındaki kalbe ait voltaj-zaman fonksiyonunu kaydeden elektronik cihazlara elektrokardiograf denir Bu cihazlar kayıt yapılacak elektrod çiftlerinin seçildiği bir devre, kalbe ait olmayan elektriksel potansiyel değişikliklerinin süzüldüğü bir filtre devresi, amplifikatör (yükseltici) ve kayıt ünitelerinden oluşur Voltaj-zaman fonksiyonu kağıt üzerine yazdırılabildiği gibi, bir monitörden de izlenmesi mümkündür.

  Ekg ve Defibrilatör

  Mamografi ; yoğunlukları ve atom numaraları birbirine yakın olan kas , yağ ve memenin glandüler yapılarını incelemek amacıyla kullanılan bir yumuşak doku radyografisi yöntemidir.

  İlk olarak Albert Solomon 1913 te mastektomi spesimenlerinde tümörün aksiller lenf nodlarına yayılımının gösterilmesinde radyografilerin yararlı olabileceğini bildirmiştirDaha sonraki dönemde, 1930 yılında LWarren Stanford in vivo mamografi uygulamasını gerçekleştirmiştir.

  Mamografi

  Voltametri, bir indikatör veya çalışma elektrodunun polarize olduğu şartlarda uygulanan potansiyelin fonksiyonu olarak akımın ölçümüne dayanır Voltametride kullanılan mikroelektrot iç çapı 0,03 0,05 mm olan cam bir kapiler borudan akarak büyüyen ve belli bir büyüklüğe geldiği zaman koparak düşen bir civa damlasıysa, yöntemin adı Polarografi ve elde edilen akım-gerilim eğrisinin adı ise polarogram olur Civa damlaları kapiler borudan sabit bir hızla ve dakikada 10-60 kez olmak üzere düşer Civanın damlama hızı kapiler borunun bağlı olduğu civa haznesinin yüksekliği ile ayarlanır.

  Voltametri cihazı
  Görüldüğü gibi teknolojinin gelişiminin tıbba yararı büyüktür

+ Yorum Gönder


tıpta kullanılan teknolojik aletler,  tıptaki teknolojik aletler,  tıpta kullanılan aletler,  tıpta kullanılan teknolojik cihazlar,  tıptaki aletler,  tıpta kullanılan teknolojik ürünler