+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Genelleme ile Üst Düzey Koşullanma Arasındaki Fark nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Genelleme ile Üst Düzey Koşullanma Arasındaki Fark nedir
  Genelleme ile Üst Düzey Koşullanma Arasındaki Fark nedir kısaca. Üst düzey koşullanma nedir ve nasıl oluşmaktadır bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye


  Genelleme ile Üst Düzey Koşullanma Arasındaki Fark
  hakkında bilgi
  Genelleme ile üst düzey koşullanma arasındaki fark; Genellemede benzerlik, üst düzey koşullanmada ilişki vardır. Üst düzey koşullanmada uyarıcılar arka arkaya verilir.

  Örnek: İrem’i bir köpek ısırır. Sonra İrem köpeği ne zaman görse korkar (Tepkisel Koşullanma). İrem benzer bir köpek gördüğünde korkarsa (Genelleme). Sonra köpeğin yanın da sahibini belirli bir süre görür (korkma tepkisi devam ediyor). Bir süre sonra köpeğin sahibini tek başına gördüğünde de korkmaya başlar (Üst Düzey Koşullanma). Herhangi bir yaşantı geçirmeden önce birkaç kez köpek ile köpeğin sahibini birlikte görür. Köpek tek başınayken İrem’i ısırır ve İrem köpeği gördüğünde korkmaya başlar. Sonrasında köpeğin sahibini tek başına gördüğünde korku tepkisi göstermeye başlar (

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Genelleme ile üst düzey koşullanma da çocuk yaşadığı bir travma sonucu sürekli olarak korkar. Yaşamış olduğu travmayı hatırlatacak yada anımsatacak en ufak şeyi büyüterek yine aynı durumu yaşamaktan korkmaktadır.
+ Yorum Gönder