+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Sistematik Duyarsızlaşma ve Eşik yöntemi arasındaki fark nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Sistematik Duyarsızlaşma ve Eşik yöntemi arasındaki fark nedir
  Sistematik Duyarsızlaşma ve Eşik yöntemi arasındaki fark nedir 2. Asel
  Bayan Üye

  Sistematik Duyarsızlaşma ve Eşik yöntemi arasındaki fark nedir

  Sistematik Duyarsızlaşma ve Eşik yöntemi arasındaki fark hakkında bilgi

  Sistematik Duyarsızlaşma ve Eşik yöntemi arasındaki fark ile ilgili bilgi

  Sistematik Duyarsızlaşma ve Eşik yöntemi arasındaki fark  SİSTEMATİK DUYARSIZLAŞMA
  Korku ve fobilerin aşamalı olarak ( aşamalarda pekiştirme olmadan) ortadan kaldırılmasıdır.
  örnek olay: Uçak korkusu olan buse’nin uçak korkusunu yenebilmek için önce uçak resimleri gösterilmiş, daha sonra uçaklarla ilgili metinler okutulmuş, daha sonra havaalanına götürülüp uçakaları izlemesi sağlanmış sonra uçakların içerisinde gezdirilmiş ve uçak korkusu ortadan kaldırılmıştır.  EŞİK YÖNTEMİ – Alıştırma
  Birey belirlenen bir eşiğe azar azar yaklaştırılarak olayı yapması sağlanır.
  örnek olay: yazın tatile antalyaya gitmeyi planlayan emre ve aytaç bu durumu babalarına anlatmak için önce tatil yerlerinden bahsetmişler daha sonra tatil yapmanın ne kadar dinlendirici bir şey olduğundan bahsetmişler, sonra tatile gitseler bütün yılın yorgunluğunu atacaklarını ve son olarak tatile gitmek istediklerini anlatmışlar.
  açıklama: eşiğimiz ” emre ve aytaç’ın tatile antalyaya gitmeleri” ve babanın buna razı olması bu durum azar azar anlatılarak babalara yaptırılmaktadır.

  NOT: SİSTEMATİK DUYARSIZLAŞMA VE EŞİK ARASINDAKİ FARK
  Sistematik duyarsızlaşmada bireyin korku ve fobileri ortadan kaldırılırken eşik yönteminde amaç bireye belirlenen eşiği yaptırmak yani bir davranış yaptırmak. örneğin uçak korkusu olan bir bireyin eğer uçak korkusunu yenerseniz bu “SİSTEMATİK DUYARSIZLAŞMA ” ancak uçağa binemeyen bir bireyi ( nedeni ne olursa olsun korku vb) uçağa bindirebiliyorsanız bu durum “EŞİK ” olarak açıklanır. Yani bir bireyi uçaktan korktuğu halde uçağa bindirip uçak yolculuğu yaptırıyorsanız “EŞİK YÖNETMİ” ile amacınıza ulaştınız ancak birey korkusunu yenemediniz.

+ Yorum Gönder