+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Üst Düzey Koşullanma ve Garcia Etkisi Arasındaki Farklar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Üst Düzey Koşullanma ve Garcia Etkisi Arasındaki Farklar nelerdir
  Üst Düzey Koşullanma ve Garcia Etkisi Arasındaki Farklar nelerdir 2. Asel
  Bayan Üye

  Üst Düzey Koşullanma ve Garcia Etkisi Arasındaki Farklar nelerdir

  Üst Düzey Koşullanma ve Garcia Etkisi Arasındaki Farklar Hakkında

  Üst Düzey Koşullanma ve Garcia Etkisi Arasındaki Farklar ile İlgil Bilgi

  Üst Düzey Koşullanma ve Garcia Etkisi Arasındaki Farklar  Garcia Etkisi; Bir organizmanın yediği ve yedikten sonra kötü hissettiği değişik tadı olan yiyecekten kaçınması. Olumsuz tat koşullanması (zehirlenme ya da etkilenme yiyeceği yedikten bir kaç saat sonra , hatta yiyecekten kaynaklanmamış olsa bile) yoluyla öğrenme tek bir denemeden sonra olur.

  Dereceli (üst düzey) Koşullanma
  Organizmaya koşullu tepki yerleştikten sonra aynı sistem içinde yapılan çalışmalarla başka bir koşullu uyarıcıya karşıdan koşullanmanın sağlanmasıdır. Pavlov’un deneyinde zil ile et arasında kurulan tepki bağı aynı işlem sonunda ışık (ikinci koşullu uyarıcı) uyarımına da geliştirilmesi. Zil etin, ışık ise zilin yerine geçer. Pavlov zili çalmadan önce lambayı yakar yakmaz köpek salya salgılıyor. Yine köpekten korkan birisinin, denizden, asansörden, yalnız yaşamaktan da korkması üst düzey (dereceli) koşullanmadır.

  Üst düzey koşullanmada zaman gecmemesi gerekiyor klasik koşullanma çünkü, ama garciada aradan zaman geçebilir.

+ Yorum Gönder


garcia etkisi ve üst düzey koşullanma arasındaki fark,  Dereceli üst düzey koşullanma ile Garcia etkisi farki,  üst düzey koşullanma ile garcia arasındaki fark