+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Türkiyede En fazla yağış alan bölge hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Türkiyede En fazla yağış alan bölge hangisidir
  Türkiyede En fazla yağış alan bölge hangisidir? Ülkemizde en fazla yağış alan yaz kış yağmur yağan bölge hangi bölgedir ban abu konuda bilgi verebilir misiniz? Acil olursa çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Türkiyede En fazla yağış alan bölge hangisidir

  Türkiyede En fazla yağış alan bölge hakkında bilgi

  Türkiyede En fazla yağış alan bölge ile ilgili bilgi

  Türkiyede En fazla yağış alan bölge  Türkiye'de, yıllık ortalama yağış bakımından, bölgeler arasında büyük farklılıklar vardır. Bazı bölgelerde ortalama yağış 2500 mm yi bulurken, bazı bölgelerde 250 mm nin altına inmektedir.

  Türkiye'de yağışın dağılışını incelediğimizde şu özellikler görülür:

  Türkiye'de yağış dağılışı haritası ile yer şekilleri haritası karşılaştırıldığında, aralarında yakın ilgi bulunduğu tespit edilmektedir.

  Türkiye'de fazla yağış alan yerler (1000 mm. den fazla), Doğu ve Batı Karadeniz bölümleri ile bazı Batı ve Doğu Anadolu dağlarıdır. En fazla yağış alan yer Rize çevresidir. (2400 mm. den fazla)

  Türkiye'de orta derecede yağış alan yerler (500 mm -1000 mm arası), Akdeniz, Ege, Marmara, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu'nun kuzey kesimleridir.

  Türkiye'de az yağış alan yerler (500 mm nin altında), İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve yer yer Doğu Anadolu'nun çukur yerleridir. En az yağış alan yer, Tuz Gölü çevresi ile Iğdır Ovası civarıdır. (250 mm nin altında)

  Yağışın mevsimlere dağılımı (yağış rejimi) bakımından bölgeler arasında önemli farklılıklar görülür. Karadeniz Bölgesi her mevsim yağışlıdır. Bunun dışında kalan bölgelerde kurak ve yağışlı dönemlere rastlanır. Kurak dönem genellikle yaza rastlarken, yağışlı dönem kışa rastlar.

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ülkemizin en fazla yağış alan bölgesi Karadeniz bölgesidir. Karadeniz bölgesi yaz kış yağışlıdır. Karadeniz bölgesi ağların yüksek olması ülkemizin ormanlarının büyük bir kısmının bu bölgede olması nedeni ile çok yağış almaktadır.
+ Yorum Gönder