+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Pierre de Coubertin ne iş yapardı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Pierre de Coubertin ne iş yapardı
  Pierre de Coubertin ne iş yapardı 2. Asel
  Bayan Üye

  Pierre de Coubertin ne iş yapardı

  Pierre de Coubertin Hakkında Bilgi

  Pierre de Coubertin İle İlgili Bilgi

  Pierre de Coubertin Hayatı


  Baron Pierre de Coubertin (doğum 1 Ocak 1863 - ölüm 2 Eylül 1937) Fransız pedagog, tarihçi ve sporcu. Modern Olimpiyat Oyunları'nın kurucusudur.

  İtalyan kökenli ve aristokrat bir Fransız ailesinin çocuğu olarak 1863’de Paris’te doğdu. İngiliz ve Amerikan okullarındaki eğitim sistemini inceleme fırsatı buldu. Bu onun eğitim anlayışının gelişmesine ve ülkelerdeki değişik sistemlerin avantajlarını ve dezavantajlarını görmesine sebep oldu. Alman orduları karşısında Fransa'nın bozguna uğrama nedenini Fransız gençliğinin fiziksel olarak iyi yetişmemesine bağladı.  Pierre de Coubertin.jpg  Antik oyunların yapıldığı Olympia antik kentinin o dönemde açığa çıkarılmasından doğan eski oyunlara genel ilgi onu da yakından ilgilendirdi. Oyunların tekrardan başlatılması fikrini planlamaya başladı.

  Bu planlarını açıklamak için 23 Haziran 1894 günü Paris, Sorbonne'da bir kongre organize etti. Bu kongrede oyunların tekrar başlatılmasını teklif etti. Kongre sonunda Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) kuruldu ve Pierre de Coubertin genel sekreter oldu.

  De Coubertin, 1937 yılında Cenevre'de ölene dek IOC'nin onursal başkanı olarak kaldı. Öldükten sonra komitenin genel merkezinin bulunduğu Lozan'da gömüldü.
+ Yorum Gönder