+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Türkiye’de esen yerel rüzgarlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Türkiye’de esen yerel rüzgarlar
  Türkiye’de esen yerel rüzgarlar 2. Asel
  Bayan Üye

  Türkiye’de esen yerel rüzgarlar

  Türkiye’de esen yerel rüzgarlar hakkında

  Türkiye’de esen yerel rüzgarlar nelerdir

  Türkiye’de esen yerel rüzgarlar ile ilgili bilgi
  SOĞUK YEREL RÜZGARLAR
  -KARAYEL:kuzaeybatıdan eser.balk anların soğuk havasını getirir.g ezici alçak basınçlarınarkasından eserse,kar yağışlarına ve fırtınaya neden olur.
  -YILDIZ:kuzeyden eser .karadeni z ve kısmen de marmara bölgesinde çok hızlı eser.yıkıcı özelliktedir.yağmur ve karla karışık fırtınaya neden olur.
  -POYRAZ:kuzeydoğudan eser.kış poyrazı kuru soğuk ve ayazdır.yaz poyrazı serinlik getirerek,tarım üzerinde olumlu etki yapar.buğdayları geç olgunlaştırarak,başak bağlamalarına neden olur.
  SICAK YEREL RÜZGARLAR
  -LODOS:güneybatıdan esen sıcak ve nemlirüzgardır.akdeniz ve ege kıyılarına yağış bıarkırken, iç anadolu'da kar erimeleri ne neden olur.batı anadolu ve marmarada fırtınaya dönüşerek,deniz trafiğini aksatır.
  -KIBLE:güneyden eser.akde niz kıyılarında etkilidir .denizden topladığı nemi torosların denize bakan yamaçlarına yağış olarak bırakır.iç kesimlere kuru olarak geçer.
  -SAMYELİ(KEŞİŞLEME):güneydoğudan eser.sıcak kuru özelliktedir.suriye ve arabistan çöllerinin sıcak havasını yurdumuza taşır,buharlaşmayı artırır,bitkileri kavurucu etki yapar.
  -GÜNBATISI:lodos özelliğindedir.
  -GÜNDOĞUSUoyraz özelliğindedir.
  NOT:ÜLKEMİZDE ETKİLİ OLAN YEREL RÜZGARLARIN SICAK YA DA SOĞUK OLMALARI MATEMATİK KONUMUMUZ LA;KURU YA DA NEMLİ OLMALARI ÖZEL KONUMUMUZ LA İLGİLİDİR.
+ Yorum Gönder