+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Türkiye’de iç ticaret Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Türkiye’de iç ticaret
  Türkiye’de iç ticaret nasıl yapılıyor bana ülke içerisinde yapılan ticaret konusunda bana acil bilgi gerekiyor ülke içerisinde hangi ürünlerin ticareti yapılıyor bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? Bana bu konuda çok acil bilgi gerekiyor bana acil bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Türkiye’de iç ticaret

  Türkiye’de iç ticaret hakkında

  Türkiye’de iç ticaret nedir

  Türkiye’de iç ticaret ile ilgili bilgi  İç Ticaret
  Türkiye iç ticaretin geliştiği bir ülkedir.

  Bu durum üzerinde;
  - Nüfusun fazla olması
  - Çeşitli bölgelerimizde farklı ürünlerinin yetişmesi
  - Sanayi ürünlerinin üretim miktarı ve çeşitlerinin artması
  - Ulaşım imkanlarının gelişmesi
  - İletişim teknolojisindeki gelişmelerle ürünlerin daha geniş kitlelere tanıtılması etkili olmuştur.

  Türkiye’de iç ticaretle ilgili alım satımlar, toptancı halleri, borsa, pazar, fuar, panayır ve büyük mağazalar gibi merkezlerde yapılır. Bu merkezlerin çok sayıda bulunduğu büyük şehirler ticaretin geliştiği yerlerdir.

  Türkiye’de ticaretin geliştiği çok sayıda merkez vardır. Bu merkezlerin başında İstanbul gelir. İstanbul’da ticaretin gelişmesinde nüfusun yoğun olması, sanayinin gelişmiş olması ve ulaşım faaliyetlerinin yoğun olması etkili olmuştur. Diğer önemli ticaret merkezlerimiz ise İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Kayseri, Konya ve Gaziantep’tir.

  Ülkemizde bir diğer ticaret şeklide kırsal kesimle şehirler arasında yapılmaktadır. Kırsal kesimlerden şehirlere tarım ürünleri ve sanayi hammaddeleri gönderilirken, şehirlerden kırsal kesimlere çeşitli sanayi ürünleri gönderilmektedir.

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Türkiyede iç ticaret ürünleri olarak gelişmiş kentlerden sanayi ürünleri kırsal kesime gönderilirken kısal kesimden de tarım ürünlerinin ticareti yapılmaktadır. Her bölgede farklı ürünlerin yetişiyor olması nedeni ile bölgeler arasında ürün ticareti yapılmaktadır. Ulaşım imkanlarının gelişmiş olması nedeni ile bölgeler arasında ticaret gelişmiştir.
+ Yorum Gönder


türkiyede iç ticaret