+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kimyasal bağları gösteren bir kavram haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Kimyasal bağları gösteren bir kavram haritası
  Kimyasal bağları gösteren bir kavram haritası 2. Asel
  Bayan Üye

  Kimyasal bağları gösteren bir kavram haritası

  Kavram haritası nasıl olmalı


  Kimyasal bağları gösteren bir kavram haritası


  KİMYASAL BAĞLAR

  Atomlar birleştiği zaman elektron dağılımındaki değişmelerin bir sonucu olarak kimyasal bağlar meydana gelir. Üç çeşit temel bağ vardır.

  1-İyonik bağlar, elektronlar bir atomdan diğerine aktarıldığı zaman meydana gelir. Tepkimeye giren elementlerden birinin atomları,elektron kaybedip pozitif yüklü iyonlara dönüşürken,diğer elementin atomları elektron kazanıp negatif yüklü iyon oluştururlar. Böylece zıt(artı-eksi) bir şekilde yüklenmiş iyonlar arasındaki elektrostatik çekim kuvveti,söz konusu iyonları bir kristal içinde tutar.

  2- Kovalent bağlarda elektronlar, bir atomdan diğerine aktarılmaksızın ortaklaşa kullanılır. Tek kovalent bağ,iki atom tarafından bölünmüş yani ortaklaşa kullanılan bir elektron çiftinden ibarettir. Moleküller birbirlerine kovalent bağlarla bağlanmış atomlardan meydana gelir.

  3-Metalik bağlar, metal ve alaşımlarda bulunur. Metal atomları üç boyutlu bir yapı içinde düzenlenirler. Bu atomların en dış elektronları, yapının her tarafında serbestçe dolaşır ve atomların birbirlerine bağlanmasını sağlarlar.
  harita.jpg

 3. Ziyaretçi
  ametal atomları arasında oluşur
 4. Ziyaretçi
  kardeş buunun hazır yapılmışı varmı sizde varsa lütfen bana mesaj olarak yollayın şimdiden tşk

 5. FERAY
  Devamlı Üye
  Örnek Kavram Haritası

  Örnek Harita


  kavram-haritas-.jpg

+ Yorum Gönder


kimyasal bağları gösteren kavram haritası,  kimyasal bağlar kavram haritası,  kimyasal bağları gösteren bir kavram haritası,  kimyasal bağlar kavram haritası örnekleri,  kimyasal bağlarla kavram haritası,  kimyasal bağlarla ilgili kavram haritası