+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda İnsanda bağışıklık sistemi özellik ve görevleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  İnsanda bağışıklık sistemi özellik ve görevleri
  İnsanda bağışıklık sistemi özellik ve görevleri hakkında bilgi verir misiniz? Bağışıklık sistemi nasıl gelişir bağışıklığı arttırmanın yolları var mıdır bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum. 2. Asel
  Bayan Üye  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ  Vücudun hastalıklara karşı iki şekilde direnç gösterir.  1. Doğuştan Kazanılan Bağışıklık  İnsanın doğuştan bazı hastalıklara karşı dirençli olmasıdır, (zencilerin sarı hummaya doğuştan bağışıktı olması)  2. Sonradan Kazanılan Bağışıklık  Sonradan bazı hastalıklara direnç kazanılmasıdır. Üç şekilde olur.  a) Hastalığı Geçirme  Bir hastalık geçirildiğinde o hastalığa karşı antikor oluşturulmuş olur. Aynı mikrop tekrar geldiğinde hastalık oluşturamaz, (kabakulak, kızamık)  b) Aşılanma  Vücuda sağlıklı zamanda ölü ya da zayıflatılmış hastalık etkeninin verilerek antikor oluşturulmasıdır. Aynı mikrop geldiğinde hastalık oluşturamaz, (tetanoz asısı, kızamık aşısı  c) Serurn  Hasta vücuda hazır antikor verilmesidir, (kuduz serumu) Pasif bağışıklık yapar dolayısı ile verilen antikor bitince bağışıklık biter.  3. Kan Pulcukları (Trombositi  - Kırmızı kemik iliğinde yapılır.

  -1 mm3 kanda 200 ile 300 bin tane bulunur.

  - Görevi kanın damar dışında pıhtılaşmasını sağlar. Kanın damar içinde pıhtılaşması heparinle engellenir.  Kanın Görevleri  - Taşıma (Oksijen, karbondioksit, besin, artık ve hormon)

  - Düzenleme (Isı, pH ve osmotik basınç)

  - Savunma (Akyuvar ve antikor)  Lenf Dolaşımı  - Lenf sıvısı, lenf kanalları, lenf düğümleri ve lenfositlerden oluşur. Lenf sıvısını pompalayan bir yapı yoktur.  İnsanlarda iki ayrı lenf kanalı bulunur. Bunlar;
  - Birincisi, bağırsaktan yağ asitleri ve gliserolü alır, vücudun sol tarafındaki lenf kanalları ile birleşerek sol köprücük altı toplardamarına karışır. İzlediği yol: Lenf kılcalı - kilus borusu  - peke sarnıcı - göğüs lenf kanalı - sol köprücük altı toplardamarı - üst ana toplardamar - kalbin sağ kulakçığı.  - İkincisi, vücudun sağ tarafındaki lenf kanalları ile birleşerek sağ köprücük altı toplardamarına karışır. Üst ana toplardamarla kalbin sağ kulakçığına gelir.  - içinde alyuvarlar ve solunum pigmenti olmadığı için renksizdir.  - Doku sıvısının fazlasını tekrar dolaşım sistemine verir.  - Vücudu mikroplara karşı korur.  - Tek yönlü kapakçıkları vardır. Pıhtılaşma geç olur.  - Sindirimle oluşan;  - Yağ asitleri  - Gliserol,  - A , D, E ve K vitaminlerini taşır.

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bağışıklık doğum ile geldiği gibi bazı bağışıklıklar da daha sonra kazanılmaktadır. Aşılar vücuda verilen bakterilerdir aşı yapılmasının nedeni vücudun bakteriyi tanıması ve antikor üreterek bu bakterilere savaş açmasını sağlamaktır. İnsanlar aşı oldukları hastalıkları geçirseler bile vücut daha önce tanımış olduğu bu hastalığa daha fazla direnç gösterecektir.
+ Yorum Gönder


insanda bağışıklık sistemi özellikleri ve görevleri,  insanda bağışıklık sistemi özellik ve görevleri