+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Vakıf nedir faydaları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Vakıf nedir faydaları nelerdir
  Vakıf hakkında bilgi  Vakıf nedir faydaları nelerdir1.jpg

  Bir hizmetin sürüp gidebilmesi için, kişilerin kendi istekleriyle bağışladıkları para ve mülklere “vakıf” denir. Bağışlanan mülklerin, eserlerin geleceğe sağlıklı kalabilmeleri korunmalarına bağlıdır. Geçmişin geleceğe taşınması ve yaşatılması vakıfların görevi arasındadır.

  İnsanlar arasında sosyal dayanışmanın sağlanması, yardımlaşmak, birbirine destek olmak, acı ve mutlu günleri paylaşmak, sevgi ve saygı tohumlarını atabilmek için fertler arasındaki ilişkilerin iyi olması gerekir.

  Vakfın tarihçesi çok eskilere dayanır. Dinimiz yardımlaşmayı veihtiyacı olanlara destek olmayı dini temeli saymıştır. Vakıflar osmanlılar zamanında daha da yaygınlaşmıştır. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da etkinliğini aynı ölçüde sürdürmüştür. 5haziran 1935’te çıkan bir kanunla “vakıflar genel müdürlüğü” kuruldu. Ülkemizdeki vakıfların hepsinin yönetimi, bu teşkilata verildi.

  Vakıflar eğitime, öğretime, belediyelere, sağlık işlerine, yoksullara hizmet ederler. Vakıf tarafından yardım alan kişilerin adları, kurum tarafından açıklanmaz.

  Ülkemizin sosyal, ekonomik, kültürel ve yurt savunmasında vakıfların yardımlar büyüktür. Bu kadar güzel birhizmetin sürekliliğini sağlamak hepimizin görevidir. Vakıflara yardım ederek gelirlerini çoğaltmak ve çalışmalarını desteklememiz gerekir.

  Vakıfların toplumsal yaşamımızdaki hizmetlerini şöyle sıralayabiliriz:
  1. dini hizmetler
  2. sağlık hizmetleri
  3. eğitim ve öğretim hizmetleri
  4. aş evi hizmetleri
  5. sosyal hizmetler
  6. sanat ve kültür hizmetleri
  7. para yardımı
  8. milli savunma hizmetleri
  9. iktisadi hizmetler
  10. ulaştırma hizmeti
  11. spor hizmetleri

  İnsanlardaki yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğineulaşmasına yardımcı olmak amacı ile 1985 yılından beri 3–9 aralık tarihleri arasında “vakıf haftası”kutlanmaktadır.
 2. Zahra
  Üye

  Vakıflar belirli bir hizmetin (sağlık,eğitim v.b.) yerine getirilmesi için kurulmuş olan ve belirli kişilerin mallarını ortaya koyrak oluşturdukları kuruluşlardır. Vakıfların kuruluş amaçları toplum dayanışması ve yardımlaşmadır. Vakıflar kurulduğu zaman Hukuka uygun bir şekilde kurulmalıdır.
+ Yorum Gönder


vakıfların faydaları,  vakıfların yararları,  vakıfların faydaları nelerdir,  vakıfların yararları nelerdir,  vakıf nedir faydaları nelerdir,  vakfın yararları nelerdir