+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Türkiyede bakır madeni nerede çıkarılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Türkiyede bakır madeni nerede çıkarılır
  bakır madeni nerede çıkarılmaktadır

  Bakır Madeninin Çıkarıldığı yerler: Murgul(Artvin),Küre(Kastamonu),Ergani –Maden (Elazığ), Çayeli (Rize)
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Bakır Madeni Nerelerde Çıkarılır

  Bakır
  yumuşak bir maden olduğundan yurdumuzda ilk çağlardan beri işletilmektedir. Bakır, üstün fiziksel ve kimyasal özelliklerinden dolayı endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanları; elektrik ve elektronik sanayi, inşaat , ulaşım sanayi, boya sanayi ve turistik eşya gibi.
  Bakır yatakları, çoğu kez kurşun ve çinko ile birlikte bulunur. En önemli bakır yataklarımız Karadeniz Bölgesi’nde bulunur.
  Murgul (Artvin), Küre (Kastamonu), Çayeli (Rize) ve Köprübaşı (Giresun) bu bölgedeki başlıca yataklardandır. Ayrıca Maden (Elazığ) ve Ergani (Diyarbakır)’de de bakır yatakları mevcuttur.
  Çıkarılan bakır cevheri Samsun, Murgul ve Maden’deki işletmelerde işlenir.
  Samsun’da işletmenin kurulmasında iç kesimlere ulaşımın düzgün olması etkili olmuştur.  Bakır Madeni Nerelerde Çıkarılır 1.jpg
  Bor: Bir elementtir.Elementler periyodik sisteminin 5. elementi olan bor,doğada element olarak bulunmaz. Alkali boratlar (Sodyum,Kalsiyum,Mağnezyum) veya borik asit şeklinde maden yatağı oluşturur.

  Balıkesir (Bigadiç, Sandıklı, Susurluk), Eskişehir (Seyitgazi), Kütahya (Emet) ve Bursa’dır.Dünyada ise Türkiye, ABD ve BDT önde gelir.
  Bakır Madeni Nerelerde Çıkarılır 2.jpg

+ Yorum Gönder


Bakır Nerede Çıkarılır,  bakır madeni nerede çıkarılır,  bakır madeni nerelerde çıkarılır ,  bakır çıkar