+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Manzum hikayenin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Manzum hikayenin özellikleri








  Manzum hikayenin özellikleri


  Manzum hikayenin özellikleri hakkında bilgi


  Manzum Hikayelerin Özellikleri nelerdir
  Manzum hikâyeler edebi metinlerdir. Konu ve özellik bakımından hikâye ile aynı özellikleri gösterirler. Manzum hikâyelerde şair ya bir olayı anlatır ya da bir öğüt verme çabası güder. Manzum hikâyeler genellikle bir çevre tasviriyle başlar ardından o çevrede bulunan kişiler anlatılır. Daha sonra ise olay anlatılır. Amaç okuyucuya bu bölümde ders veya öğüt vermektir. Giriş gelişme ve sonuç bölümleri hikâye ile benzer özellikler gösterir. Manzum hikâyeler düşündürücü ve eğiticidir. Manzum hikâyeler birçok bölümden oluşur. İlk bölümde anlatılmak istenen olaydan ve kişilerden bahsedilir. İkinci bölümde ise olaylar anlatılır ve örneklerle tasdik edilir. Üçüncü bölümde ise olay son bulur ve okuyucuya ders vermeyi güden cümleler yer alır. Manzum hikâyede her olay işlenebilir. Sıradan olaylar sosyal olaylar vs. Manzum hikâyeler dörtlük beyit bent şeklinde de yazılabilir.

  Mensur hikâyeden (düzyazı) hiçbir farkı yoktur. Kişiler zaman mekân olay bu hikâyelerde de vardır. Tek farkı şiirsel olması dizeleri kafiye ve redifleridir.








 2. VUSLAT
  Bayan Üye





  tanımı şu nazım şeklinde yazılan eserlerdir Manzum hikayelerin öykülerden tek farkı şiir biçiminde yazılmış olmalarıdır, hikayede yer alan tüm özellikler manzum hikayedede bulunur olay,yer,zaman,kişiler gibi




+ Yorum Gönder


manzum hikaye nedir özellikleri nelerdir,  manzum hikaye,  hikayenin özellikleri,  manzum hikayenin unsurları