+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Türkiye'nin iklimi ve bitki örtüsünü açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türkiye'nin iklimi ve bitki örtüsünü açıklayınız
  Türkiye'nin iklimi ve bitki örtüsünü açıklayınız

  Türkiye'nin iklimi ve bitki örtüsü  Türkiye, iklim kuşaklarından ılıman kuşak ile subtropikal kuşak arasında yer alır. Türkiye'nin coğrafik konumu ve yeryüzünün aldığı şekiller neticesinde ikliminin, farklı özellikte iklim tiplerinin doğmasına yol açmıştır. Kıyı bölgelerinde denizlerin etkisiyle daha ılıman iklim özellikleri görülür. Dağların konumu deniz etkilerinin iç kesimlere girmesini engeller. Bu nedenle iç kesimlerinde karasal iklim özellikleri görülür..
  Türkiye'nin iklim tipleri [değiştir]
  Türkiye'de belli başlı üç ana iklim tipine rastlanır. Bunlar:
  Karasal iklim
  Bu iklim tipi, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun büyük bir kısmı ve Trakya'nın iç kısımlarında görülür. Bitki örtüsü bozkırdır.Yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve kar yağışlıdır.
  Akdeniz iklimi
  Bu iklim tipi, Akdeniz, Ege ve güney Marmara kıyılarında görülür. Ancak Marmara'da görülen Akdeniz ikliminin özellikleri daha serttir.Bitki örtüsü makidir.Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.
  Karadeniz iklimi
  Bu iklim tipi, Karadeniz kıyılarında görülür.Her mevsim yağışlıdır.Bitki örtüsü ormandır.Çok yağış vardır.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  türkiye bitki örtüsü ve iklim anlamında çok çeşitlilik gösteren bir ülkedir her bölgesinin değişik yapısı vardır örneğin karadeniz daha yağışlı iken akdenize pek yağış almaz
+ Yorum Gönder