+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Yağış Rejimi Düzenli Olan Iklim Tipi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yağış Rejimi Düzenli Olan Iklim Tipi Nedir
  Yağış rejimi düzenli olan iklim tipi nedir

  Yağış rejimi düzenli olan iklim tipi nedir hakkında bilgi  En çok yağış alan yerler; ekvator ve çevresi, muson bölgeleri, orta kuşaktaki karaların batı kıyıları ile sıcak kuşaktaki karaların doğu kesimleridir. Buralarda yıllık ortalama yağış miktarı 1000 mm’nin üzerindedir.

  * En az yağış alan yerler; 30° kuzey ve güney enlemleri civarı (Subtropikal yüksek basınç alanları), kutup bölgeleri ve orta kuşaktaki karaların yüksek dağlarla çevrili iç kısımlarıdır. Buralarda yıllık ortalama yağış miktarı 250 mm’nin altındadır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  En çok yağış ekvator bölgesinde görülmektedir. Ekvatorun olduğu kısımda neredeyse yağmur hiç durmadan yağmaktadır. Muson bölgelerinde ve orta kuşakta yağmur neredeyse hiç durmadan yağarken kutup kısımlarında ve ortadoğu da yağış çok az görülmektedir. Basıncın yüksek olduğu yerlerde yağışlar az olmaktadır.
+ Yorum Gönder


yağış rejimi düzenli olan iklimler,  yağış rejimi düzenli olan iklim tipleri,  yağış rejimi düzenli olan yerler,  düzenli yağış rejimi,  yağış rejimi düzenli olan iklim,  iklim tiplerinin yağış rejimleri