+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Mevlana Müzesi Hakkında Kısa Ve öz Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mevlana Müzesi Hakkında Kısa Ve öz Bilgi
  Mevlana müzesi hakkında kısa ve öz bilgi

  Mevlana müzesi hakkında bilgi


  Mevlana Müzesi, Konya'da bulunan, eskiden Mevlâna'nın dergâhı olan yapı kompleksinde, 1926 yılından beri faaliyet gösteren müzedir. "Mevlana Türbesi" olarak da anılır.

  (Yeşil Kubbe) denilen Mevlana'nın türbesi dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine yapılmıştır. O günden sonra yapı faaliyetler hiç bitmemiş, 19. yüzyılın sonuna kadar yapılan eklemelerle devam etmiştir. Osmanlı sultanlarının bir kısmının Mevlevi tarikatından olması Türbe'ye özel bir önem verilmesini ve iyi korunmasını sağlamıştır.

  Müze alanı bahçesi ile birlikte 6.500 m² iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18.000 m²ye ulaşmıştır.

  Bağlı bulunduğu Kültür Bakanlığı'na en çok gelir getiren ikinci müzedir. (Birinci Topkapı Sarayı müzesi.)

  Mevlana hakkında menkıbelerin anlatıldığı Ahmed Eflaki'nin kitabı "Arifler'in Menkıbeleri"nde[1] Mevlana'nın babası için türbe yaptırmak isteyen devrin sultanına "gök kubbeden daha görkemlisini yapamayacağınıza göre zahmet etmeyin" dediği rivayeti yer alır. Türbe, Mevlana'nın ölümünden sonra inşa edilmiştir
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  her gün halka açık olan sabah 9 aksam 6 ya kadar açık olan müze Selçuklu Sarayının Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alaaddin Keykubad tarafından Mevlana’nın babası Sultanül-Ulema Bahaeddin Veledehediye edilmiştir.
+ Yorum Gönder