+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Atmosferdeki Su Buharı Neden Farklıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atmosferdeki Su Buharı Neden Farklıdır
  Atmosferdeki Su Buharı Neden Farklıdır

  Atmosferdeki Su Buharı Neden Farklıdır Hakkında Bilgi


  Sıcaklık

  Sıcak havanın nem tutma ve taşıma kapasitesi soğuk havadan daha fazladır. Dolayısıyla sıcak havanın neme doyması zor, soğuk havanın neme doyması daha kolaydır. Soğuyan havanın yağışı oluşturması, sıcaklığın arttığı yerlerde yağışın engellenmesinin nedeni de budur.

  Enlem


  Havadaki nemi etkileyen başka bir etken de enlemdir. Sıcaklık enleme göre değiştiğinden havadaki nem genelde Ekvator'dan kutuplara doğru azalır.

  Yüzeyin genişliği


  Nemin oluşmasında etkili olan olaylardan biri de buharlaşma olması için gerekli su yüzeyi ve sıcaklık şartlarının uygun olmasıdır. Havadaki subuharının asıl kaynağını okyanus, deniz ve göl yüzeylerinden meydana gelen buharlaşma oluşturur. Basıncın arttığı yerde buharlaşma azalır, basıncın azaldığı yerde ise buharlaşma çoğalır.

  Yükseklik


  Subuharı ağır olduğundan yerçekiminden dolayı yerden yükseldikçe havadaki nem miktarı azalır. Havanın nemi Higrometre adlı aletle ölçülür. gr/cm3 olarak ifade edilir. Havada her zaman bir miktar nem bulunur. Buharlaşma şartları, sıcaklık, yükselti gibi nedenlere bağlı olarak subuharı her yerde, aynı oran ve miktarda bulunmaz. Bundan dolayı nem farklı kavramlarla izah edilmektedir
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  adı üstünde su buharı yani gaz formunda haliyle yükseklik her şekilde gazın yapısını etkilemektedir sıcaklık ,yükseklik enlem basınç gibi etkenler suyun yapısını etilemektedir
+ Yorum Gönder