+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kitap Okumak Niçin önemlidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kitap Okumak Niçin önemlidir
  Kitap okumak niçin önemlidir? Kitap okumak insana ne gibi yararlar sağlar ban kitap okumanın insana sağladığı yaralar konusunda acil bilgi gerekmektedir bana bu konuda bilgi verebilirseniz memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Kitap Okumanın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi


  Okumak, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Sahip oldukları bilgilerin %60’ını bu yolu kullanarak edinen gelişmiş ülke toplumları, günümüzde daha fazla okuma alışkanlığına sahip olmanın sağladığı avantajları her alanda yaşamaktadırlar. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Bu toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanları çoğunlukla yararsız uğraşılarla geçirmektedirler. Oysa okuma alışkanlığı öncelikle kişilerin kendisi için edinilmesi mutlaka gereken bir alışkanlıktır.

  James Hawel; “dünyayı yöneten, kalem, mürekkep ve kâğıttır” sözüyle okumanın önemini çok iyi anlatmaktadır. İnsanın doğasında bir meslek seçip bu mesleğin gerektiği şekilde çalışmak vardır. Hızlı değişen ve gelişen toplumumuzda meslek sahibi olmak yetmemekte, o meslekte bir numara olmak önem kazanmaktadır. Hayatta olduğu gibi meslekte de bir numara olmanın, arayan değil aranan kişi olmanın en önemli yolu mesleki bilgileri, günlük bilgileri ve pratik bilgileri edinmektir. Bunları edinmenin tek yolu da okumaktır.

  Başarılı olmanın, daha önce yapılan hataların tekrar yapılmamasının ve bir çalışmanın sürdürülebilmesi için onun geçmişini bilmek çok önemlidir. O araştırmaları yapmış kişilerin tecrübelerinden yararlanmak eğitim ve bilim açısından sürekliliğin sağlanması konusunda çok önemlidir. Bu tecrübeleri edinmenin tek yolu da okumaktır.

  İnsanlar bir toplum yani sosyal çevre içerisinde yaşamaktadır. Bizler yaşamımızı, meslek hayatımızı, öğretim hayatımızı sürdüreceğiz, iletişimde bulunacağız. Bizim başarımızın ölçüsü toplumun onun beğenmesiyle ölçülecektir. Bu nedenle sosyal çevrenin tanınması ve beklentilerinin bilinmesi başarılı olmamızı etkileyecektir. Sosyal çevreyi ve insanları tanımanın en kısa yolu okumaktır.

  Okuma alışkanlığı sizi mezara kadar bırakmayacaktır. Siz çok zengin olabilirisiniz, çok güzel bir işiniz ve aileniz olabilir. Bunlar elinizden uçup gidebilir. Okumanın size kazandırdığı itibar, bilgi ise sizi hiçbir zaman size bırakmayacaktır.

  Kitap okumanın en önemli faydası hiç kuşkusuz insanın kendini tanımasını sağlamasıdır. Okuyan insan hangi alanda başarılı olacağını, hangi alanın onun kişilik yapısına uygun olduğunu tespit edebilir. Dünyanın en zeki insanı olarak kabul edilen ve Nobel ödülü Sahibi olan Einstein üniversite mezunu değildi. Onu başarılı yapan okuma alışkanlığıydı. Kendimizi tanıyarak Hayatta başarılı olabilmenin en önemli yolu okumaktır.

  Bilgiye ulaşmanın birçok yolu vardır. Konferans, seminer, televizyon gibi. Ancak en kalıcı olanı beyni yorumlamaya ve analiz etmeye sevk eden tek yol ise sadece okumaktır. İnternetin çok yaygınlaştığı toplumlarda kitap alışkanlığında bir azalmanın medya gelmemesi bilakis artış olması bunu göstermektedir. . Çiçero’nun dediği gibi : “Kitapsız bir ev ruhsuz bir cesede benzer”

  Hızla bilginin üretildiği dünyada bilginin hızla tüketilmesi gerekmektedir. Normal okuma alışkanlığıyla ise bu hıza ulaşmak oldukça zordur. Bu nedenle son yıllarda ülkemizde de hızla gelişen “hızlı okuma” çok önem kazanmıştır.

  Alman düşünür James Hawel ın dediği gibi; “dünyayı yöneten, kalem,
  mürekkep ve kâğıttır” tarihten bu yana kitap üzerine kurulmuş bütün hâkimiyetler uzun sürmüştür. Kitap bir milletin geleceğidir. Geçmişte, günümüzde olan olayları, gelişmeleri bize aktaran araç olan kitabı her insan kullanmalıdır ve bundan faydalanmalıdır. Kitap okumayan bir millet karanlığa gömülmeye mahkûmdur.

  Bu yazıyı okuduktan sonra eliniz kütüphanenizdeki tozlu raflara gidiyor ve kitap alıp okumak içinizden geliyorsa şuan sizden mutlu insan olmamalı şu dünyada. Unutmayın ki ” En Büyük Düşman Cahil Dosttur”

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kitap okumak insanin ufkunu genişletmekte ve daha güzel bir türkçe konuşmayi sağlamaktadir. Insanlar ne kadar çok kitap okurlarsa o kadar çok kelime öğrenmiş olurlar.kitap okumak insani her yönden geliştirmekte ve ufuklarini ve bakiş açilarini değiştirmektedir.
+ Yorum Gönder