+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Orta doğuda mandacılık Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Orta doğuda mandacılık
  Orta doğuda mandacılık


  Orta Doğu" coğrafi bir kavram değildir. Sınırlarının çizilmesi zor olan bir bölgeyi ifade eden Orta Doğu kavramı, Batılı siyasi ve kültürel unsurlar tarafından belirlenmiştir. Asya ya da Afrika kıtalarından bakıldığında Orta Doğu tanımlamasının herhangi bir anlamı yoktur.
  Zaman içinde Avrupalı devletlerin bölgedeki çıkarlarının ve politikalarının değişmesiyle Orta Doğu kavramı da değişikliğe uğramıştır. Örneğin XIX. yüzyılda Orta Doğu Balkanlardan başlarken, bugün İran, Suudi Arabistan, Mısır ve Türkiyenin çevrelediği bölgeyi kapsamaktadır. Bölgeye Sudan, Somali ve Afganistanı eklemleyen yaklaşımlar da mevcuttur.Orta Doğu Neden Bu Önemli?
  Tarihi süreçte Orta Doğu, Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasında kültürel ve ekonomik bir geçiş bölgesi işlevi görmüştür. Uzak Doğu malları bu bölge üzerinden Avrupaya ulaşmıştır. Pek çok dinin ortaya çıktığı bu bölge farklı medeniyet havzalarından etkilenmiştir. XVI. yüzyılda yeni ticaret yollarının bulunması ile önemi azalsa da, Süveyş Kanalının açılması ile Orta Doğu yeniden ön plana çıkmıştır.
  Bölgeyi XX. yüzyılda önemli kılan olgu hiç şüphe yok ki petroldür
  . Orta Doğu petrolü dünya enerji ihtiyacının büyük bölümünü oluşturmaktadır. Batı Avrupada tüketilen petrolün % 75i, Japonyada tüketilen petrolün % 9Oı Orta Doğudan gelmektedir. Bu durum bölgeyi önemli bir rekabet alanı haline gelmiştir.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  orta doğu deyince akla petrol geliyor birde araplar yöresel giyimli araplar nedense araplar petroden önce aslında bu şimdilerdede geçerli hep manda altında yada başka milletlerin etkisi altında yaşamışlardır
+ Yorum Gönder